89 % Čechů uvádí, že pro jízdu do práce by jim stačil elektromobil. Pořídit si ho plánuje polovina z nich

Elektromobilům a elektromobilitě obecně se na našem portálu věnujeme poměrně často. Nikdy přitom nezapomínáme zmínit největší problémy současné generace elektromobilů, tedy snížený dojezd na jedno nabití, pomalý čas nabíjení a prozatím ne moc hustou síť nabíjecích stanic. Z nedávného průzkumu, který uveřejnil Volkswagen Financial Services, ovšem vyplývá, že velkému množství českých řidičů by tento problém vlastně ani nevadil.

Ranní cesty do práce jsou každodenní rutinou většiny z nás. Naštěstí pro nás Češi patří mezi národy, které na cestě do práce netráví nějaké závratné množství času. Podle průzkumu Volkswagen Financial Services, který byl realizován v listopadu loňského roku, stráví průměrný Čech na cestě do práce nejčastěji 15–30 minut. Díky tomu se řadíme mezi celosvětovou špičku. Například v Německu a Polsku tento údaj činí jednu hodinu, v Rakousku pak dojíždí průměrný občan za prací přes 70 minut a například v Izraeli jezdí občané za prací více než hodinu a půl. Celosvětový průměr trvání cesty do zaměstnání je hodina a devět minut.

Průměrná doba dojezdu do zaměstnání

Jak bylo již uvedeno, trávíme cestou do práce 15–30 minut, to v hustém ranním provozu znamená vzdálenost maximálně 20 km. Více než polovina Čechů tuto cestu zdolává ve vlastním nebo firemním autě, většinou jezdíme sami. To není z ekologického ani ekonomického hlediska nikterak dobrý obrázek. Ačkoli trend komunitní spolujízdy je i u nás na vzestupu, stále nedosahuje takové míry jako například ve Francii, kde spolujízdy využívá pro cestu do práce čtvrtina obyvatelstva.

Většině Čechů by nižší dojezdová vzdálenost elektromobilu na jedno nabití vlastně ani vadit nemusela právě při těchto rutinních cestách do práce a z práce, kdy většina z nás neurazí vzdálenost větší než 50 km. Ostatně potvrdili to i účastníci zmíněného průzkumu, v němž 89 % z dotázaných uvedlo, že by jim ke každodenním cestám do zaměstnání elektromobil postačil. Z jiného průzkumu, provedeného společností Ipsos, vychází, že o nákupu elektromobilu uvažuje 45 % Čechů.

graf, nákup elektromobiu

Největší ochotu projevují Pražané – třetina z nich totiž do práce dojíždí hodinu. „Pražané preferují hromadnou dopravu, která je sice pohodlná a ekologická, ale také poměrně pomalá. Elektrovůz, a to nejen auto, ale třeba i motocykl, pro ně představuje schůdné řešení,“ okomentoval toto téma Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje ve Volkswagen Financial Services.

Témata:

Doporučujeme

89 % Čechů uvádí, že pro jízdu do práce by jim stačil elektromobil. Pořídit si ho plánuje polovina z nich
Další
Posíláme kamiony na cestu za nižšími emisemi. Dojedou tam?