RETRO: Představy budoucnosti cestování z poloviny 20. století

Sci-fi už od časů Julese Verna vyvolávalo pocity nadšení z toho, co lidem skýtá smyšlená budoucnost, kdy technologický skok pozměnil svět k nepoznání. S oblibou jsme asi všichni pozorovali svět budoucnosti fantastickými okny literatury nebo filmů, kde dokázala auta létat, roboti se starali o domácnost a města rostla do výšky místo do šířky. Z mnoha smyšlených prvků sci-fi se později staly inspirace pro celou řadu vědeckých a technologických pokroků, bez kterých bychom si dnešní svět už nedovedli představit. Jak to ale vypadalo, když někdo v minulosti upínal svůj futuristický výhled na naši současnou dopravu?

Cesta vzhůru

Většina vizí budoucnosti mířila k nebesům. Dopravní prostředky měly umět létat, a usnadnit tak přesuny na dlouhé vzdálenosti. První prototypy se ještě držely „při zemi“, ale svým futuristickým designem stejně bouraly konvence tehdejšího průmyslu. Kvůli technickým omezením snílci o budoucnosti konzervovali své představy v neuvěřitelně propracovaných ilustracích a většina z nich do dnešního dne nebyla realizována. A můžeme jenom litovat, protože většina vizionářů počítalo s dopravou bez zpoždění a bez tlačenic. Tak by si ideální hromadnou dopravu představovala i lidé v současnosti. Futuristi padesátých let jí ale kladly ještě vyšší ambice. Podobně jako u aut ji chtěli naučit létat nebo svištět po kolejích nepředstavitelnou rychlostí. Soudobá veřejná doprava ale těmto představám příliš vstříc nevyšla a nezbývá než doufat, že se níže popsaných fantastických strojů dočkáme.

Zlatý věk monorailů

Stěžejním prvkem představy vizionářů veřejné dopravy bylo rozšíření monorailů. Monoraily jsou v podstatě nadzemní vlakové systémy, které se spoléhají pouze na jednu vodící a zároveň nosnou kolej. Kladly si za cíl být levnější a prostorově úspornější alternativou ke klasickým podzemním drahám, opak se ale ukázal pravdou. Tyto vize se ale hned v několika případech staly skutečností a běžné nebo závěsné monoraily byly postaveny hned v několika světových městech, nikdy ale nebyly stavěny v masovém měřítku.

Další
Nejočekávanější elektromobily a hybridy pro druhou polovinu roku 2018