Akumulace energie jako budoucnost domácností aneb proč se vyplatí hromadit si doma energii

Ačkoli se to zdá již jako otřepané klišé, žijeme v době, která s sebou přináší jedny z největších změn, které lidstvo po dobu své existence zažilo. Dynamicky se mění téměř všechny aspekty lidského života, jejich potřeb i směřování průmyslu. Pokud se ale dramaticky mění průmysl i lidské chování, musí nastat změna i tam, kde se bere energie, jež průmysl pohání.

Energetika, stejně jako mnoho dalších odvětví lidské činnosti, v současnosti prochází pravděpodobně největší revolucí od svého vzniku. To se netýká jen upuštění od ekologicky nešetrné výroby elektřiny a postupného přechodu k obnovitelným zdrojům energie. Možná největším tématem současné energetiky je akumulace energie. Ta probíhá ve dvou různých rovinách. První z nich je centrální ukládání energie ve velkých bateriových uložištích. Tento trend pomalu začíná ze západních zemí pronikat i na naše území. Například v jihočeských Mydlovarech byl nedávno spuštěn provoz největšího bateriového úložiště v České republice. Za realizací tohoto projektu stojí energetická společnost E.ON, která se na tomto pilotním projektu snaží české veřejnosti i tuzemským zákonodárcům představit výhody, které s sebou akumulace energie přináší.

Mydlovarské bateriové uložiště - největší bateriové uložiště, provozované v ČR
Mydlovarské bateriové uložiště - největší bateriové uložiště, provozované v ČR.

Domácí akumulace energie jako trend budoucnosti

Jak jsme ale zmínili, akumulace energie funguje ve dvou rovinách. A pokud první rovinu tvoří velkokapacitní bateriová uložiště, je jasné, že v druhém případě se budeme bavit o malých bateriových uložištích, která podle odhadů expertů brzy nalezneme ve většině nově postavených rodinných domů. Stejně jako v případě využití velkokapacitních baterií, i u těch domácích se Češi mohou učit od našich západních sousedů. A nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na sousední Německo. Ještě v roce 2014 se pro pořízení domácích baterií rozhodlo pouze 14 % Němců, kteří si nechali na svůj dům instalovat fotovoltaické panely. O rok později to už ale bylo 41 % procent a v loňském roce si systém pro akumulaci energie pořídilo společně se solárním systémem více jak 60 % zákazníků.

JAK SE ŽIJE S VLASTNÍ SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNOU?

Příklad nástěnného systému pro akumulaci eenrgie z votovoltaického systému.
Příklad nástěnného systému pro akumulaci energie z votovoltaického systému, ve vzdělávacím centru Alternátor.

Jak akumulace energie ze solárního systému funguje?

Jaké výhody s sebou tyto domácí systémy přinášejí a k čemu všemu je využijeme? Mnoho lidí si myslí, že akumulace energie z fotovoltaického systému je výstřelkem pouze pro lidi, kteří se rozhodli dobrovolně se odstřihnout od veřejné rozvodné sítě a vybudovali si tzv. offgrid systém. Tak tomu ale už dávno není. Moderní fotovoltaické systémy s akumulací energie do baterií dokáží účinně spolupracovat, a společně tvoří tzv. hybridní fotovoltaické elektrárny. Tedy solární elektrárnu, která kombinuje výhody ostrovního systému se známým ongrid systémem, tedy situací, kdy je elektřina vyrobená solárními panely odesílána, tedy prodávána, do rozvodné sítě.

Pojďme si tedy jednoduše vysvětlit, jak ono skladování energie vůbec funguje. Pokud na fotovoltaický systém dopadá sluneční záření, dochází k výrobě elektrické energie, která následně putuje do rozvodné sítě domu, kde ji spotřebovávají domácí spotřebiče, osvětlení a tak dále. V momentě, kdy fotovoltaika vyrábí elektřiny více, než aktuálně v domě potřebujeme, putuje vyrobená energie do zmíněných baterií, kde se uchová, a systém ji bude moci využít v momentě, kdy sluneční svit pomine. Pokud fotovoltaika vyrábí elektřinu i v momentě, kdy jsou akumulátory nabity do plné kapacity, je elektřina odesílána do veřejné rozvodné sítě jako v případě ongrid systému. Jak jsme zmínili, energii z baterií můžeme využívat například v noci, a člověk se tak již nemusí spoléhat pouze na veřejnou rozvodnou síť. Tu v minulosti postihly i na našem území rozsáhlé výpadky, primárně v důsledku silných rozmarů počasí. Průměrný domácí systém pro akumulaci energie sice nedokáže chod domácnosti zabezpečit na 100 % po delší časové období, a zvláště ne přes zimu, kdy se slunce pohybuje nízko, v úsporném režimu ale dokáže zabezpečit základní potřeby moderního člověka, jako je fungování chladničky, mrazáku, topení, Wi-Fi a podobně. O míře nezávislosti na veřejné rozvodné síti ale rozhoduje sám zákazník, v závislosti na tom, jak výkonné baterie a fotovoltaický systém si nechá na svůj dům instalovat.

baterie fronius
Příklad akumulátoru energie z fotovoltaického systému.

Ještě zajímavější je skladování energie v domácích baterií pro člověka, kterému v garáži stojí elektromobil. Cena elektřiny v průměrné domácnosti se pohybuje kolem 4,5 Kč/kWh, spotřeba vybraného elektromobilu za průměrnou cenu 700 000 Kč včetně DPH je 18 kWh/100 km. V takovém případě stojí provoz elektromobilu na 100 km průměrně 81 Kč, což je až dvakrát méně, než stojí provoz podobně velkého vozu s pohonem na benzin. V případě, kdy člověk nabíjí svůj elektromobil v noci elektřinou z baterií, jež vyrobily jeho solární panely, tyto náklady rázem padají až na úroveň opotřebení solárního a akumulačního systému.

Jedním z posledních důvodů, proč zákazníci, jež se uchylují k pořízení fotovoltaického systému, sahají i po systému akumulace energie, jsou významné úspory. Ceny elektřiny nepatří mezi kdo ví jak stabilní veličiny. Pořízení vlastní hybridní fotovoltaické elektrárny se tak může ukázat jako skvělá obrana v boji se zvyšováním cen elektřiny a vysokým účtům za elektřinu. Jak vysoká by mohla vaše úspora energie být, vám pomohou spočítat odborníci společnosti E.ON.

Součástí fotovoltaického systému s akumulací energie do baterie je i software, který monitoruje aktuální stav fotovoltaiky i akumulátorů.
Součástí fotovoltaického systému s akumulací energie do baterie je i software, který monitoruje aktuální stav fotovoltaiky i akumulátorů.

Jak samotná instalace zmíněného systému probíhá, kdo a jak může žádat o dotaci na fotovoltaický systém a mnoho dalších užitečných informací naleznete na portálu E.ON Solar.

Témata:

Doporučujeme

Akumulace energie jako budoucnost domácností aneb proč se vyplatí hromadit si doma energii
Další
Ekologický dům nad ženevským nádražím nechal volně splynout interiér s okolím. A je skoro celý ze dřeva