Budoucnost obnovitelných zdrojů je ve 3D tisku

3D tisk je v poslední době stále více využíván v zubařské praxi, šperkařství, produkci trvanlivých potravin, a dokonce i lidských orgánů. To je ovšem teprve začátek. Tato technika v sobě skrývá velký potenciál v otázce obnovitelných zdrojů zahrnujících větrné turbíny či solární  a fotovoltaické panely.

Vytisknout slunce

Vědci se v současné době zabývají testováním  3D tisku za účelem výroby flexibilních solárních panelů. S jeho malým přispěním tak solární panely mohou vzniknout z plastů či kovu. Konkrétně se o to pokouší na Melbournské univerzitě, která vyvinula tiskárnu solárních panelů z plastového válce. Solární panely o velikosti půl metru tak představují desetkrát trvanlivější variantu svých předchůdců.

Jelikož je jediným omezením množství použitelného materiálu, vývojáři věří, že blízká budoucnost přinese možnost tisku obřích panelů, a to až o velikosti výškových budov, či kovových konstrukcí pro využití ve stavebnictví.

„V současné době se zaměřujeme na výrobu spotřebního zboží a malých elektropřístrojů. Z dlouhodobého hlediska se pak zaměříme na solární panely využitelné na střechách a oknech budov a sloužící k napájení jednotlivých místností.“ Tuto zprávu nám sdělil doktor Scott Watkins, výzkumný vědec a manažer Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO). Pokud půjde vše podle plánu, budovy se promění v obří solární věže poskytující obnovitelnou energii.

Nové možnosti větrné energie

3Dtisk

Současná technologie 3D tisku umožňuje tisk solárních článků ve velikosti A3, přičemž eliminuje užití drahých materiálů jinak nezbytných pro výrobu inteligentních solárních panelů. Odborníci naznačují, že tato technologie představuje možnost snížení výrobních nákladů na polovinu. 3D tisk zohledňuje i potenciál větrné energie. Vzhledem k rychlému nárůstu využívání větrné energie státním i soukromým sektorem proudí do vývoje 3D tisku stále více investic.

Americký úřad pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje investoval do výzkumu 3D tisku 24 milionů korun, což by mohlo snížit náklady na výrobu lopatek o 5 % (úspora ve výši 1,8 miliardy korun ročně).

Hlavní důraz je kladen na zjednodušení výrobních procesů. Současné lopatkové formy jsou navrženy tak, aby jimi mohlo projít 1 000 lopatových listů. Jelikož výroba každé formy představuje výdej zhruba 240 milionů korun, 3D tisk by snižoval náklady na výrobu samotných čepelí.

E.ON RÁDCE: JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI TŘÍDĚNÍ ODPADU?

Levnější řešení nákladných problémů

V rámci snahy americké vlády o snížení užití uhlíku se technologie 3D tisku stává žhavým tématem. Tento výrobní plán by primárně snižoval výrobní náklady, zjednodušil dopravu energie z obnovitelných zdrojů, a především by představoval potenciál využití v rozvojových zemích. Ačkoli se 3D tisk stále řadí mezi relativně nové technologie, jeho využitelnost se zdá být neomezená.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?