Češi a alternativní doprava – nejvíce věří elektřině, LPG stále vede

V rámci loňského rozsáhlého průzkumu se společnost Ipsos zaměřila na vztah Čechů k ekologii a ekologickým technologiím. Součástí tohoto průzkumu byly i výzkumné otázky týkající se názorů a postojů občanů České republiky k elektromobilitě a alternativním palivům obecně.

 

LPG stále vede

Alternativním palivem číslo jedna je v povědomí Čechů stále LPG a nikoho nepřekvapí ani to, že s tímto alternativním palivem má také nejvíce dotázaných i osobní zkušenost. LPG je dlouhá léta oblíbené zejména pro nižší pořizovací náklady a pro možnost snadné úpravy prakticky jakéhokoli zážehového motoru pro jeho spalování. Těsně za LPG se z pohledu povědomí u Čechů umístily elektromobily a hybridy, následované vozy spalující CNG. Ačkoli pouze 4 % dotázaných odpovědělo, že mají zkušenost s jízdou v elektromobilu, jedná se o alternativu, které věří nejvíce lidí, a zároveň ve které se dle jejich mínění skrývá největší potenciál.

pruzkum

 

Čechům schází dotace

V myslích Čechů se vozy využívající alternativní zdroj energie stále potýkají s množstvím problémů. To platí zejména u elektromobilů, kterým Češi vyčítají menší dojezdovou vzdálenost, nižší maximální rychlost, pomalejší čerpání energie a nedostatek stanic pro toto čerpání. Nezanedbatelnou nevýhodou elektromobilů je v očích respondentů i jejich vyšší cena v porovnání s vozy spalujícími fosilní paliva. Tato negativa mají za následek, že pokud již Češi nad koupí vozu na alternativní pohon uvažují, přikloní se téměř polovina z nich k autu spalující LPG. Aby většina dotázaných uvažovala o koupi elektromobilu či hybridu, musela by být jeho cena stejná nebo ještě nižší než u vozu s konvenčním pohonným ústrojím a jeho dojezd na jedno nabití by měl dosahovat hodnoty 500 km. Aby byla cena elektřinou poháněného vozu stejná nebo nižší než v případě běžného automobilu, není při současné situaci možné. Řešením, jak se k tomuto stavu alespoň částečně přiblížit, je spuštění programu dotací na koupi elektromobilu a poskytnutí slevy na provoz takového vozu. Na tom se shodly celé dvě třetiny dotázaných.

pruzkum

 

Známe jen to nejlepší

Zajímavě vyznělo také zjištění, jaké modely elektromobilů Češi znají. Nejlépe se v této kategorii umístily prémiové elektromobily z dílny americké automobilky Tesla a od německého BMW. Poměrně překvapivým faktem je, že dvojice nejprodávanějších elektromobilů Evropy, Nissan Leaf a Renault Zoe, se umístila až na jedenáctém a čtrnáctém místě.

pruzkum

Témata:

Doporučujeme

Češi a alternativní doprava – nejvíce věří elektřině, LPG stále vede
Další
Jak cestovat po Evropě, ušetřit a nepoštvat si proti sobě přírodu