Česká města se budou moci pochlubit solárními lavičkami, na kterých se připojíte k internetu nebo si nabijete telefon

Lavičky ve veřejném prostoru považujeme za samozřejmost, proto se nad nimi málokdy někdo pozastaví. Do očí bijící výjimkou jsou lavičky CapaSitty vymykající se už vzhledem a velikostí, která je navýšena o solární panel, díky kterému si můžete nabít mobil nebo se například připojit na Wi-Fi. Solární lavičky CapaSitty toho umí ale daleko víc.

E.ON RÁDCE: JE VÝHODNÁ SOLÁRNÍ NABÍJEČKA?

Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři,“ podotýká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje. Lavičky ovšem najdou uplatnění i na turistických stezkách, kde si budete moci díky připojení najít mapu okolí nebo informace o místních atrakcích. Jsou vybaveny dvěma USB konektory, na některých lavičkách si můžete své mobilní zařízení dobít i bezdrátově. „Základem je vybrat vhodné místo, kde bude mít lavička se solárním panelem smysl. Samotná instalace je potom v režii výrobce, který už obstará všechno potřebné,“ konstatuje Lukáš Svoboda.

lavička

Solární lavičky dále dokáží monitorovat kvalitu ovzduší, koncentraci oxidu uhličitého nebo například hladinu hluku. To dává městům strategické výhody k efektivnějšímu řízení města. První solární lavička stojí od května 2016 v Litoměřicích a od října téhož roku i v Ostravě. Podle společnosti Full CapaCity s.r.o., která lavičky vyrábí, si obyvatelé obou měst lavičky pochvalují. I díky finanční podpoře společnosti E.ON se můžete posadit na solární lavičku ve skateparku v Blatné nebo v Království lesa v Lipně nad Vltavou. Koncem měsíce června pak navíc i v Třebíči a Volyni.

E.ON RÁDCE: JE VÝHODNÁ SOLÁRNÍ NABÍJEČKA?

Aby výrobci zabránili manipulaci s lavičkami, konstruují je v provedení „antivandal“. Přenášení lavičky je zabráněno její vahou, která dosahuje až půl tuny, použitá elektronika je uzavřena v ocelové skříni a solární panel je chráněn tvrzeným sklem. Díky vlastnímu obnovitelnému zdroji energie, který dokáže lavičku zásobovat energií až 14 dní, může lavička fungovat i bez slunečního svitu.

lavička

Poprvé byla veřejnosti solární lavička CapaSitty představena na Expu v Miláně 2015. Za její realizací stojí společnost Full Capacity s.r.o. a Fakulta architektury ČVUT, která se stala technologickým partnerem lavičky. Vznikla tak lavička hodící se do konceptu Smart City. Nejen že poskytne obyvatelům komfort v podobě sezení, ale díky vlastnímu zdroji energie a Wi-Fi připojení i možnost pracovat ve veřejném prostoru. 

E.ON RÁDCE: JE VÝHODNÁ SOLÁRNÍ NABÍJEČKA

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?