Česko už podesáté hledá nejlepší ekologické projekty, startuje soutěž E.ON Energy Globe

Už 1. března odstartoval jubilejní desátý ročník ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která ocení projekty šetřící energii a přírodu. Své projekty mohou firmy, obce, školy i jednotlivci přihlašovat až do 30. dubna 2018.

Absolutní vítěz letošního ročníku postoupí do mezinárodního kola, kde se jeho projekt napřesrok utká se zástupci z více než 170 zemí z celého světa v rámci Energy Globe Award. Jde o nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí udělované už od roku 1999.

Za celosvětovou soutěží stojí tým rakouských organizátorů v čele s průkopníkem myšlenky na oceňování projektů z oblasti životního prostředí Wolfgangem Neumannem. Ten byl před deseti lety i u zrodu české odnože soutěže a pomáhal s uspořádáním prvního ročníku.

PŘIHLÁSIT SE DO SOUTĚŽE E.ON ENERGY GLOBE MŮŽETE NA TOMTO ODKAZU

„Když jsme před deseti lety navštívili národní kolo soutěže v Rakousku, zavládlo u nás obrovské nadšení. Věřili jsme, že i v České republice určitě existuje spousta zajímavých ekologických řešení, která by si zasloužila větší pozornost. V té době u nás žádné oceňování ekologických aktivit nebylo. Každý rok se teď těšíme na příval nové inspirace,“ dodává koordinátorka soutěže Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Účastníci mohou své projekty hlásit do jedné ze šesti kategorií: Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba nebo Nápad. Zatímco v prvních pěti kategoriích je potřeba představit konkrétní realizaci, sekce „Nápad“ oceňuje i dobré myšlenky či prototypy. V minulosti v ní uspěla třeba mikroelektrárna Wave na biomasu, jež díky soutěži získala finanční dotaci na další fázi testování a zdokonalování.

1
Michal Šperling, loňský vítěz soutěže E.ON Energy Globe

Z přihlášených projektů vybere odborná porota v každé kategorii dva nejlepší, které pak budou bojovat o hlasy široké veřejnosti. V porotě zasedají zástupci Akademie věd nebo Karlovy univerzity v Praze. Veřejné hlasování začne v červenci 2018. Probíhat bude online na oficiálním webu soutěže. Svůj hlas a přízeň konkrétnímu projektu zde může vyjádřit každý zletilý nadšenec ekologických řešení.

Zatím největšího úspěchu na mezinárodní scéně dosáhl vítěz z roku 2013. Jiří Marián a jeho projekt snížení energetické náročnosti Hotelu a vinařství Galant se dostal až do celosvětového finále.

PŘIHLÁSIT SE DO SOUTĚŽE E.ON ENERGY GLOBE MŮŽETE NA TOMTO ODKAZU

Unikátnost řešení pana Mariána spočívala v tom, že dokázal mimo jiné využít energii z odpadních vod, skleníkové plyny nebo přebytky tepla, jež vznikají při kvašení vína. S nejlepšími projekty letoška se budeme moci seznámit na podzim 2018.

Loňským vítězem, který reprezentoval Českou republiku na mezinárodním finále soutěže Energy Globe Award se stal Michal Šperling, který si postavit soběstačný dům uprostřed Prahy s kořenovou čističkou na střeše.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?