Chybí vám na poslední chvíli vánoční dárek? Darujte ručně šitou peněženku na zip z PET lahve

Štědrý den klepe na dveře a my s hrůzou zjišťujeme, že nám chybí ještě jeden poslední dárek. Internetová zásilka by již nestihla dorazit a pobíhání po přeplněných obchodních domech by nám zkazilo veškerou vánoční náladu. Co teď? Podobnou situaci v životě jistě zažil každý z nás. Všichni ovšem dobře víme, že nejvíce potěší dárek vyrobený vlastními silami, a o to více, jedná-li se o ekologickou, nápaditou a vizuálně přitažlivou verzi něčeho reálně využitelného. Právě takovým dárkem se může stát například originální zapínací peněženka na drobné z použitých plastových lahví.

Dennodenně jimi plníme kontejnery, a ačkoli nám takováto spotřeba nečiní velkou radost, obejít se bez ní představuje nelehký úkol. Materiálové výhody plastových lahví (pružnost, pevnost, průhlednost, snadná manipulace) nelze popřít, a díky důvtipu a fantazii jich můžeme dále využít ve zcela jiných kontextech. Fantazii se meze nekladou, a tak se od banálního větrníku na zahradu například dostanete až k plovoucímu voru pro několik osob. Svoji zručnost si můžete natrénovat na našem dnešním návodu a uvidíte, že dokáže opravdu skvěle posloužit i jako malý vánoční dáreček pro vaše kamarády či blízké.

Jediné, pro co budete před samotnou výrobou pravděpodobně muset skočit do galanterie, je zip, nicméně předpokládám, že i ten v mnoha domácnostech nalezneme u šicího stroje. S délkou zipu si nemusíte lámat hlavu, stačí jej jen na konci potřebné délky zapošít nití, čímž předejdete jeho rozjetí, a můžete jej poté v klidu a bez obav za zakončením ustřihnout a zkrátit. Na velikosti PET lahve nezáleží, jde jen o to, jaké velikosti chcete při výsledku dosáhnout. Lépe se samozřejmě pracuje s lahvemi o obsahu 1, 5 litru – plast je tenčí a lépe se tak prošívá. Dobře vypadají monochromně barevné kusy, nemusíte se ovšem bát ani pestrých barev, spojit dvě různobarevná dna a sešít je zcela jinou nití. Záleží jen na vkusu vás a obdarovaného.

pněžnka

Potřebujete:

dvě plastové lahve stejného průměru
zip
nit
jehlu
řezák

 

Postup:

peněženka

Nejprve řezákem opatrně uřízněte dna obou PET lahví. Nemusíte nic rozměřovat, řiďte se podle spodní linky etikety.

 

peněženka

Navlékněte si nit tak dlouhou, aby odpovídala zhruba dvěma obvodům průřezu. Zip rozepněte a začněte jej přišívat k jednomu dnu tak, aby na hranu dna doléhal co nejpravidelněji.

 

peněženka

Po dokončení a zapošití jedné strany pokračujte stejným způsobem i u druhého dna.

Témata:

Doporučujeme

Chybí vám na poslední chvíli vánoční dárek? Darujte ručně šitou peněženku na zip z PET lahve
Další
TV žrouti