Co jste mohli vidět na letošním Designbloku

Stejně tak jako posledních 17 let, i letos se v Praze odehrála největší přehlídka současného mladého designu pod příznačným názvem Designblok. Ačkoli se tento projekt z původně relativně malé neortodoxní akce několika mladých nadšenců z uměleckého průmyslu rozrostl do současné podoby veletrhu proslulých nadnárodních značek a tvůrců, stále si zachovává smysl pro hravost, originalitu a snahu přinášet nové podněty.

Tématika zaštiťující jednotlivé ročníky se sice často stává oslím můstkem jen pro malou hrstku vystavujících, letos se však hlavní motto promítlo v nejednom díle a instalaci a velmi plynule propojilo celý výstavní prostor Výstaviště v Holešovicích. Stejně jako u ostatních nedávných ročníků převažoval jeden jednotící prvek – recyklace a inspirace přírodními tvary a materiály. V mnoha případech se sice jedná spíše o splynutí se současným trendem či využití vizuálních taktik, nicméně přírodní vlivy nelze zapřít jak v instalacích, tak v samotných projektech. A všichni víme, že sledovat, jak dokonalé nejnovější technologie napodobují křehkost a individualitu přírody, bývá docela zábavné.

13

Jedním z nejvděčnějších okruhů současného mladého designu jsou bezesporu šperky a vše, co s fashion doplňky souvisí. Nejen, že lze využít nejrůznějších přírodních i recyklovaných materiálů, taktéž kolem nich vzniká dostatek prostoru pro tvůrčí instalaci a zakomponování do většího výstavního celku. Zajímavý prvek přináší například designérský team Tyformy, který svojí novou kolekcí inspirovanou bylinkářstvím Bílých Karpat odráží decentní přírodní tvary do jednolité podoby bílého porcelánu.  

Nejinak tomu je taktéž u výrobců dioptrických a slunečních brýlí, kteří využívají nejmodernějších technologií pro precizní zpracování křehkých netradičních materiálů, jako je dřevo, recyklované plasty, stavební materiály a podobně. Tyto tendence se odrážejí nejen ve svěžích konceptuálních projektech diplomantských prací, ale taktéž u etablovaných výrobců, jako například společnosti ZEW.

1

Nezapomnělo se ani na nejnovější technologie 3D tisku či virtuální reality transformované do reálných produktů nejrůznějšího charakteru. Tato sekce na Designblok neoddiskutovatelně patří, stejně ale spíše plní jakousi doplňkovou edukativní funkci.

12

Designblok je často v posledních letech pejorativně nazýván „veletrhem svítidel“, nicméně ačkoli nejrůznější způsoby osvětlení zabírají nemalou část expozice, musíme je brát jako nedílnou součást produktového designu a alternativní řešení, ať už z hlediska designu či energie, jsou více než vítána. Musíme samozřejmě přiznat, že více než udržitelností se tvůrci řídí spíše vizuální stránkou zpracování, nicméně i tak zde lze najít mnoho zajímavých projektů reálně využívajících recyklaci. To platí i pro další účelové doplňky interiéru, které často zůstávají bez povšimnutí, nicméně díky novému designu se stávají nedílnou součástí domácnosti.

3

4

5

6

Opomenout nelze samozřejmě ani designové doplňky, jejichž hlavní funkcí je především vylepšit a dotáhnout celkový dojem interiéru. Mluvíme především o vázách, nesmrtelné klasice neustále přebírající ty nejsoučasnější vizuální trendy, jejichž letošní inspirace přírodními tvary a materiály nelze popřít. Za všechny zmiňme například Davida Valnera či designérské duo Markétu Držmíškovou a Petra Háka.

A v neposlední řadě se představilo mnoho nezařaditelných, avšak neopomenutelných tvůrců, jejichž výrobky, a především instalace pozvedly halu výstaviště na mnohem vyšší úroveň a mezi bílé kóje vnesly nádech přírodní svěžesti.  Tento model například skvěle representoval projekt Rostly & Garsonky, ale i mnoho dalších.

7

8

9

10

11

Témata:

Doporučujeme

Další
GALERIE: Auta na náplavce - unikátní autosalon v centru Prahy