Co se skořápkami od vajec

Jako symbol nového života a vzkříšení patří vajíčka k Velikonocům stejně jako pomlázka či barevné pentle. Díky tomuto tradičnímu svátku i přes mnohaleté zdravotní spory, fikce a pověry konzumace vajec v měsíci březnu a dubnu neúměrně narůstá a z jejich skořápek vznikají věnce, kraslice či další všemožné dekorace. Věděli jste ale, že se dají skořápky velmi kreativně využít i v dalších ročních obdobích?

Přes veškeré spory o nebezpečné dávce cholesterolu a bakterii jménem salmonela nabízí konzumace vajec vysoce potřebné živiny v podobě bílkovin, minerálů a lecitinu. Tento fakt neméně platí ovšem i o samotných skořápkách, jejichž upravená verze dokáže jako doplněk stravy či příměs do zeminy prospět svým vysokým obsahem vápníku jak lidem, tak i zvěři a rostlinám. Také v domácnosti nabízí až překvapivě široké využití: na zeleninové zahradě vám pomůžou v boji proti slimákům, mají silné bělicí účinky a spolu s vyšlehaným bílkem mohou zastoupit vysoce výživnou pleťovou masku. My vám dnes přinášíme další možné tipy, jak tento zázračný, jinak odpadový materiál dále využít.

vjc

Potřebujete:

vyfouklá vajíčka
svíčky
knoty
struhadlo
zeminu
nůž
lepící tavná pistole

 

Květináče

Pro vyhovující kombinaci biologického složení a pevné, nedevalvující struktury a levného odpadového materiálu mohou vaječné skořápky posloužit k výrobě mnoha zajímavých funkčních dekorací, například jako vázy nebo květináčky na pěstování malých kuchyňských bylinek. Skořápky skvěle drží tvar, neměknou, ani se nekazí. Podstatným základem je ovšem precizní vymytí všech vaječných zbytků a jejich následné dokonalé vysušení.

vajíčka

Svícny

Velmi kreativní mohou být například svícny ze skořápky a zbytků starých svíček, které byste jinak, pro jejich estetickou stránku, museli vyhodit. Na dno skořápky nakapejte trochu roztátého vosku a přilepte na něj knot, který zasypte svíčkou nastrouhanou na drobné hoblinky. Po zapálení se hoblinky začnou slévat a vytvoří hladkou voskovou vrstvu, která zcela supluje klasickou svíčku. Plamen prosvítí tenké části skořepiny, a vytvoří tak velmi romantické osvětlení.

vajíčka

Skořápky můžete buď umístit do stojánků či je malinkou kapkou silikonu připevnit k jakémukoli povrchu. Nemusíte se bát, že tím například parapet okna či stolní desku poničíte, kapička silikonu jde velmi lehce sloupnout a nezbyde po ní následně ani stopy. Tuto techniku ovšem neaplikujte na látkové ubrusy, další tkaniny či silně strukturované povrchy – zde by odstranění silikonu mohlo představovat větší problém.

vajíčka

Výše uvedený výčet ukazuje, že vyhazování skořápek do komunálního odpadu možná představuje tu nejjednodušší, nicméně rozhodně ne nejkreativnější či nejúspornější cestu jejich recyklace. Zapojte tedy svoji fantazii a co nejlépe naložte s tím, co vám mohou poskytnout.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti