Co všechno nám řekl Elon Musk v roce 2016

Elon Musk se vždy snažil změnit náš svět k lepšímu. V současnosti se jedná o majitele a ředitele nejpokrokovějších firem na světě, Tesly, SpaceX a SolarCity. Mezi jeho cíle vždy patřilo snížení dopadů globálního oteplování prostřednictvím udržitelné výroby a spotřeby energie a snižování rizika zániku lidstva vytvořením kolonie na Marsu. V roce 2016 pronesl několik zásadních projevů k příležitosti uvedení nových produktů jeho firem. Vybrali jsme nejzásadnější myšlenky, které během svých vystoupeních pronesl, od elektromobility až po rizika umělé inteligence.

 

O Tesle a automobilech

„Aby bylo možné mít čistý vzduch ve městech, budeme muset jezdit elektricky.“
Elon Musk

Ve městech je obecně daleko horší vzduch než na venkově a jedním z hlavních důvodů jsou výfukové plyny běžných spalovacích motorů uvnitř automobilů. Elon se skrze svoji firmu Tesla snaží rozhýbat zkostnatělý automobilový průmysl a posunout vývoj automobilek k elektromobilům, které nevypouštějí jedovaté zplodiny. Podobnou myšlenku následují i čtyři hlavní města. Paříž, Mexico City, Madrid a Atény se zavázaly, že do roku 2025 zakáží vjezd automobilům se spalovacím motorem. Reagují tak na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), která došla k závěru, že na celém světě za jeden rok zemře 3 miliony lidí na následky znečištěného vzduchu ve městech.

tesla

 

 

O změně klimatu

„Pálit fosilní paliva je jako vzít nábytek ze svého domu a hodit ho do ohně na zahřátí.“
Elon Musk

Další firma Elona Muska je SolarCity, která se zaměřuje na solární energii. Proč pálit fosilní paliva, kterých je na Zemi nedostatek, když denně dostává mnohonásobně více energie ze Slunce? SolarCity investuje obrovské peníze do výzkumu nových technologií, jako jsou například nově představené solární tašky na střechu, které Musk ukázal letos na podzim. A i další projekt, který dokazuje schopnost se odstřihnout od fosilních paliv, je na světě. S firmou SolarCity se dokáže ostrov Ta'ū z Americké Samoi zásobovat elektřinou pouze ze sluneční energie. Před spuštěním velké solární elektrárny musel ostrov Ta'ū pro své generátory dovážet 1 125 litrů nafty denně.

 

 

 

O umělé inteligenci

„Doufám, že nejsme jen biologický spouštěč pro digitální super inteligenci. Bohužel je to stále pravděpodobné. Umělá inteligence je něco, co je riskantní nejen na úrovni jednotlivce, ale také na úrovni civilizace. A to je důvod, proč to vyžaduje opravdu hodně výzkumu bezpečnosti.“
Elon Musk

Elon Musk se nedávno připojil ke Stephenu Hawkingovi, Stevu Wozniakovi a stovce dalších v dopise představeném na Joint Conference on Artificial Intelligence v Buenos Aires. V dopise odborníci varují, že umělá inteligence může být potenciálně mnohem nebezpečnější než jaderné zbraně. Jestli tato skupina osobností a vědců měla pravdu, ukáže pouze čas. Nebo už příští rok 2017?

 

O SpaceX a cestě na Mars

„Snažím se udělat velkou změnu v letech do vesmíru, aby byl kosmický let přístupný téměř každému.“
Elon Musk

Elon Musk založil svoji společnost SpaceX před mnoha lety. Chtěl si tak splnit svůj sen, a tím je vyslání člověka na Mars. Zatím se SpaceX však zaměřuje na lety na oběžnou dráhu Země a na Mezinárodní vesmírnou stanici pro NASA. V blízké budoucnosti by však Musk chtěl uskutečnit i komerční lety do vesmíru.

space x

 

 

O životě v simulaci

„Absence jakéhokoliv pozorovatelného života ve vesmíru může být argumentem pro to, že se nacházíme v simulaci.“
Elon Musk

Tento kontroverzní výrok pronesl Elon Musk na Code Conference 2016, kde se dotkl problémů virtuální reality. Podle Muska je šance, že nežijeme v počítačové simulaci, jedna k miliardě. Jako důkaz uvádí rychlý vývoj počítačových technologií, herních simulací, a především velké rozšíření počítačů a dalších zařízení, na kterých lze takové simulace spustit. Poslední a velmi zajímavý argument je, že lidstvo ještě nedokázalo najít jiný život ve vesmíru, což zvyšuje šanci, že jsme součástí počítačové hry jiné vyspělé civilizace.

Pokud vás tento Muskův výrok vystrašil, je to zbytečné. Jestli je pravda, že žijeme v počítačové simulaci, tak podle Muska vše dopadne dobře a jako lidstvo se nemáme čeho bát. Naopak pokud v ní nežijeme, mělo by se lidstvo obávat o svou budoucnost kvůli environmentálním změnám na naší planetě.

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět