Cykloprůvodce okolím Lipna - restaurace, památky a příroda

Pokud za okny kanceláří sníte o létě stráveném v sedle kola uprostřed lesních cest, horských pramenů a neuvěřitelných výhledů do krajiny, věřte, že není nic jednoduššího než si tento sen uskutečnit. Česká krajina nabízí tolik nádherných neprobádaných míst, a zajímavé destinace tak čekají téměř na každém rohu. Tak proč cestovat do dalekých krajů, když můžete objevovat krásy Čech?

Srpen je jako stvořený pro výlety s možností ohlazení v přírodních vodách, proto jsme pro tento měsíc vybrali trasu v okolí Lipna s mnoha občerstvovacími stanicemi, historickými památkami a přírodními úkazy všeho druhu. Krajina Lipna skýtá mnohem víc krás než jen teplou vodní hladinu ke koupání. Vyrazte s přáteli či celou rodinou. Pokud toužíte po pohodlnějším cestování, využijte našich půjčoven elektrokol a elektroskútrů. Jejich adresu a další podrobnosti naleznete ZDE. 

Šťastnou cestu.

PAMÁTKY
 

Kostel svatého Bartoloměje
Po příjezdu na Frymburské náměstí vás uvítá pozdně gotický farní kostel sv. Bartoloměje z roku 1277. Během rozsáhlých požárů v 17. a 19. století sice shořela velká část původní stavby, nicméně dnešní novogotická podoba budí stejně zasloužený respekt.
(adresa: 
382 79 Frymburk / WEB)

Kostel svatého Filipa a Jakuba
V Přední Výtoni na vás čeká nábřežní novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba tyčící svoji zvonici nad koruny místních lesů. Kostel byl vystavěn na základech původní kaple z 15. století a po desetiletích chátrání se v roce 1990 dočkal krásné novogotické rekonstrukce a vysvěcení.
(adresa: 
Přední Výtoň 15, 382 79 / WEB)

Vítkův kámen
Na okraji Přední Výtoně na vás dále čeká fascinující výhled do okolní krajiny Lipna a Šumavy z nejvýše položeného hrádku v Čechách – Vítkova kamene. Z původní pevnosti se do dnešních dnů dochovala pouze zřícenina největší dochované obytné věže o rozměrech 17,5 m na 14 m. Hrad byl používán a udržován asi do poloviny osmnáctého století. V polovině devatenáctého století byl hrad přestaven rodem Schwanzenbergů na rozhlednu, pak byl ale opuštěna. Po dlouhých letech chátrání byla věž zpřístupněna veřejnosti až po finálních opravách od roku 2006. V sezóně na tomto vrcholu najdete mimo jiné i místo k odpočinku a příjemnému občerstvení.
(adresa: 
Svatý Tomáš, 382 73 Přední Výtoň / WEB)

Hráz Lipno
Nesmíme zapomenout ani na jedno z nejvýznamnějších vodních děl Čech – lipenskou přehradu. Její stavba se uskutečnila mezi lety 1952 až 1959 a vynikala rozsáhlým užitím nových stavebních technologií. S rozlohou 48,7 km² se jedná o naši největší přehradní nádrž. Samotná hráz ukrývá vodní elektrárnu a užívá tak síly vodního toku k získání energie z obnovitelných zdrojů. Mimo to nabízí hojně užívané místo k odpočinku, kempinku a dalším volnočasovým aktivitám.

(WEB)

 

JÍDLO A PITÍ


Restaurace U Kostela
Téměř hned po výjezdu ve městečku Frymburk na vás čeká mnoho občerstvovacích stanic či ideálních míst k odpočinku. Jedním z nich je například vyhlášený penzion U Kostela s pravou českou kuchyní a venkovním posezením. Pokud se vám zdejší krajina zalíbí a rozhodnete se zůstat na více dní, můžete se zde ubytovat v jednom z nabízených pokojů.

(adresa: Frymburk 38, 382 79 / WEB)

Pláž ve Frymburku
Na veřejné písčité pláži ve Frymburku si nejen skvěle odpočinete, občerstvíte se a zchladíte unavené nohy v osvěžující vodě – na své si přijdou i vaše ratolesti na zdejším dětském hřišti.

 (adresa: Frymburk 24, 382 79)

Restaurace U Přívozu
Po příjezdu do Frýdavy vám již určitě pěkně vyschlo v hrdle. Stavte se v místní restauraci U Přívozu na jedno točené, limonádu či něco na zub. Přímo před restaurací na vás čeká dlouhá bruslařská dráha a vy si tak výlet můžete proložit unikátní projížďkou okolní přírodou.
(adresa: 
Frýdava 89, 382 73 Přední Výtoň / WEB)

Lovecký zámeček Svatý Tomáš
Fascinující zážitek pojící historii s příjemným občerstvením vám poskytne Lovecký zámeček svatého Tomáše v obci Přední Výtoň. Tato unikátní stavba švýcarského stylu v 18. století sloužila jako myslivna a později Schwarzenberský lovecký zámek. Dnes funguje coby originální penzion a restaurace zasazená v překrásném prostředí lipenských lesů a spadá pod kulturní památky České republiky.
(adresa: Svatý Tomáš 121 382 73 Přední Výtoň / WEB)

Lipno food and drink stop
No a nakonec nesmrtelná klasika pro všechny milovníky kvalitního fast foodu. Téměř u konce cesty na vás čeká občerstvovací karavan s vychlazenými drinky a rychlým občerstvením z kvalitních surovin. Párek v rohlíku přece k pořádnému cyklovýletu neodmyslitelně patří.

 

PŘÍRODA & ODPOČINEK
 

Přívoz do Frýdavy
Na cestě z Frymburku do Frýdavy nezapomeňte využít unikátního přívozu, který vám půlhodinovým přejezdem zkrátí cestu téměř o 19 km. Kromě pasažérů a kol převáží i motocykly a automobily a ačkoli za velmi špatného počasí raději nevyjíždí, ve valné většině letních dní si můžete zpestřit vaši cyklotrasu příjemným zážitkem.
(WEB)

Na Martě
Na Frymburské výšině naleznete překrásnou kapličku sv. Panny Marie Bolestné, ke které vás dovede přímo z Frymburku místní křížová cesta. Po výšlapu vás čeká zasloužená vyhlídka do okolní krajiny Lipna, rozhled po rozlehlé vodní hladině a příjemný odpočinek ve stínu korun košatých stromů.

Příspěvek sdílený Petr (@petr4sale),


Vyhlídkové místo Čertovo kopyto
Na pravém břehu jezera se nachází legendární skalní útvar Čertovo kopyto. Ačkoli jej většina místních obyvatel nazývá Cikánským hradem, tvar vrchní části skály názvu Čertovo kopyto jednoznačně napovídá. V těsné blízkosti Kopyta naleznete mnoho dalších zajímavých útvarů a míst, výšlap k jejich vrcholu tak rozhodně stojí za to.

Medvědí hora
Další neopomenutelnou přírodní památkou je bezesporu Medvědí hora nacházející se uprostřed Bučské hornatiny nad lipenskou přehradou. Fascinujícím dojmem působí především okolní krajina smíšeného suťového lesa se zbytky přirozených květnatých bučin, ve které naleznete mnoho zajímavých rostlinných endemitů. Z vrcholku je taktéž skvělý výhled do okolního kraje.

Půjčovna lodiček Lipno
A nakonec jedno příjemné zpestření pro parné odpoledne. Po obvodu přehrady narazíte na několik půjčoven lodiček, se kterými můžete v rámci odpočinku brázdit lesknoucí se vodní hladinu a vykoupat se daleko od přelidněných pláží.

TIP: DALŠÍ PŘÍPADNÉ ZASTÁVKY NA VÝLETY NEJEN V OKOLÍ LIPNA NAJDETE V NOVÉ APLIKACI E.ON PRO CYKLISTY NEBO KDYŽ SI NASKENUJETE QR KÓD NÍŽE.

LIPNO

LIPNO

 

Témata:

Doporučujeme

Další
Bez napojení na civilizaci a bez lidí. Jak se žije v ostrovním domě?