Cykloprůvodce přírodními krásami Šumavy

Volné červencové víkendy přímo lákají a zvou k výletům do přírody. Husté lesy, louky pokryté rozmanitým lučním kvítím, šumějící bystřiny a historické památky jako odkaz našich dávných předků… To všechno a mnohem víc ukrývají ty nejzazší kouty české krajiny. Ať už se vydáte s rodinou, přáteli či na vlastní pěst, čekají vás nezapomenutelné zážitky. Objevujte Čechy a poznávejte své kořeny. 

Tentokrát se vydáme do srdce šumavských hor, jednoho z pohraničních pohoří ukrývajících nespočet fascinujících přírodních úkazů. Hluboké jehličnaté lesy plné hub, ledové potoky a řeky prodírající se skrze gigantické kameny, slatinné a rašelinné bažiny a rozhledny poskytující výhled do širokého kraje – to vše zde naleznete v neuvěřitelné koncentraci. Díky mnoha E. ON půjčovnám elektrokol je dnešní trasa sjízdná opravdu pro každého. Zapůjčení elektrokola nebo elektorskútru si můžete sjednat online na adrese www.e-sumava.cz nebo www.e-ceskem.cz, popřípadě přes e-mail: rezervace@e-sumava.cz nebo na telefonu: 377 227 628 nebo 777 333 053. Samozřejmě můžete i osobně navštívit jednu z e-půjčoven.

 

Z Modravy po příjemné asfaltové cestě skrze lesy a nespočet přírodních krás přes Březník až na vrchol Černé hory, odtud k nespoutaným pramenům Vltavy na Kvildu a odtud zpět na Modravu. Tento příjemný, zhruba 40km okruh nabízí mnoho odboček, prodloužení a zastávek, díky nimž si trasu upravíte přesně dle svých představ a nároků. Využijte našich tipů a užijte si víkendový výlet, jak nejlépe to jde.

Občerstvení

Klostermanova chata
 Kamenná Klostermannova chata s doškovou střechou byla vystavěna v roce 1924 na počest zesnulému spisovateli Karlu Klostermannovi, který svoji tvorbu zasvětil právě zdejší krajině. Dnes představuje jeden z charakteristických elementů modranské krajiny a odpočinek na její rozlehlé stinné terase vám vpustí energii do žil. Stavte se zde občerstvit ještě před začátkem cesty. Rodiny s dětmi ocení především dobře vybavené dětské hřiště, muži vychlazené pivo a milovníci přírody neuvěřitelný výhled na rozlehlé lesy, pláně a Modravský potok.
(adresa:
341 92 Modrava 4 / WEB
)

Hájovna Březník

Při průjezdu Březníkem nesmíte minout zdejší hájovnu fungující nejen jako informační centrum a muzeum, ale během sezóny především jako zrekonstruovaná občerstvovací stanice. Hostinský vám nabídne vychlazené pití, jednu ze čtyř polévek či hlavních chodů a na závěr vše dovršíte sladkou tečkou v podobě čerstvého koláče. A hurá do sedla.
(adresa:
341 92 Březník)

Restaurace Alpská vyhlídka v Bučině
Pokud holdujete spíše sofistikovanějšímu prostředí, jistě vás uspokojí nádherný hotel a restaurace Alpská vyhlídka rozpínající se nad rozlehlou krajinou Bučiny. Mohutná celodřevěná horská chata s příjemným interiérem nabízí taktéž ubytování a občerstvit se zde můžete formou samoobslužného bufetu servírovaného na jedné z dřevěných teras.

(adresa: Hotel Alpská vyhlídka, Bučina 149, 384 93 Kvilda / WEB)


Pekárna a pivovar Kvilda
Občerstvení v pekárně a pivovaru Kvilda představuje klasickou příjemnou horskou zastávku, kde si každý přijde na své. Kombinaci vychlazeného piva a sladkých krémových dortíků z místní produkce si po výšlapu na Kvildu jistě nenechá ujít nikdo z vás.
(adresa: Kvilda 75, 384 93, Kvilda / WEB)

U Krále Šumavy (hotel a restaurace)
Pokud se vám okolí Kvildy zalíbilo natolik, že jste se rozhodli strávit jeho objevováním více dní, můžete se ubytovat v příjemné horské chatě U Krále Šumavy, kde vám místní majitelé nabídnou veškeré hotelové vybavení a dobrou klasickou kuchyni. Odtud se můžete vydat za krásami Tří jezerních slatí, do Nových Hutí či dalších zdejších oblíbených turistických bodů.
(adresa:
Kvilda 27, 384 93 / WEB)

 

Památky, muzea

Muzeum Dřevák
Než nasednete do sedla a vyrazíte na výlet, nezapomeňte se zastavit v modravském muzeu řezbářství, jehož interaktivní expozice vás provede taji a moudrostí ruční práce našich předků. Z milého obchůdku s nejrůznějšími dřevěnými hračkami si můžete odvést krásnou vzpomínku a podpořit místní řezbářskou dílnu.
(adresa: 
Modrava 12, 341 92 Kašperské Hory / WEB)


Expozice Karla Klostermanna
Místo myslivny pro podkrovní expozici Karla Klostermanna nebylo vybráno náhodou. Do okolí Březíku totiž autor zasadil svůj nejznámější román Ze světa lesních samot. Zdejší myslivna vás tak provede nejen životem i dílem tohoto významného spisovatele, ale taktéž nejtajnějšími zákoutími zdejší krajiny, které znal pouze a jedině sám autor.

(adresa: Informační centrum NP Šumava Březník, Modrava 63, 341 92 Kašperské Hory)

Jelení naučná stezka a rysí výběh u Kvildy
Po výšlapu na Kvildu určitě neopomeňte navštívit zdejší návštěvnické centrum seznamující turisty s jelenem evropským, unikátním druhem obývajícím šumavská pohoří. Naleznete zde výběh s jeleny o rozloze 9 ha a můžete se taktéž vydat na 3 km dlouhý naučný okruh, který z vás učiní hotové odborníky. Součástí trasy je taktéž výběh pro handicapovaného rysa Davida, který se po úrazu nebyl schopen vrátit do volné přírody a nabízí tak jedinečnou možnost vidět toto úžasné divoké zvíře na vlastní oči.

 

Příroda a odpočinek

Modravský potok
Modravský potok je hlavním pramenným tokem šumavské řeky Vydry a provede vás dlouhou částí vaší naplánované trasy. Tato zlatavá bystřina vzniká soutokem Luzenského a Březnického potoka a její tok je dlouhý zhruba třináct kilometrů. Cesta vede lesem i lučními planinami, poskytuje stín okolních lesů a omytí obličeje či smočení rozpálených chodidel v ledové vadě vás skvěle osvěží.

Modravská hora
Pokud je pro vás trasa příliš krátká či nenáročná a chcete si dát trochu do těla, odbočte na Modravskou horu nacházející se jihozápadně od Modravy. Tento místní obr dosahuje výšky 1157 m. n. m. a jeho lysý vrchol poskytuje široký rozhled na dvojvrchol bavorského Roklanu, hřeben Mokrůvek, Studenou horu a další zajímavá místa. Na vrcholu se nachází geodetický bod a na jižním úpatí najdete Cikánskou slať.

Přístřešek Březník
Splavení a utrmácení se k odpočinku jistě rádi zastaví ve stínu dřevěného přístřešku s lavičkami a stolem na svačinu nedaleko Březníku. Chatička taktéž skvěle poslouží jako úkryt v deštivém počasí a pomůže vám přečkat tu nejhorší průtrž.Černá Hora (výhled – 1315 m. n. m.)
Černá Hora se svými 1315 m. n. m. bez diskuze patří mezi nejvyšší vrcholy šumavských hor. Konstrukce zhruba 3 metry vysoké vyhlídkové plošiny postavené z tlejících kmenů stromů byla otevřena v roce 2012 a při příznivém počasí z ní můžeme vidět až 150 km vzdálené vrcholky Alp. Kromě nich spatříte taktéž další významné německé vrcholy, masiv Třístoličníku či Trojmezné hory a Plechý. Výstup tak opravdu stojí za to.

Prameny Vltavy
Na úpatí Černé Hory v nadmořské výšce 1172 m. n. m. nalezneme symbolický pramen nejdelší české řeky Vltavy. V přírodně kameny vydlážděné jámě bývá v horkých letních dnech pramen téměř vyschlý, i přesto si do něj jen málokdo opomene hodit minci pro štěstí.

Jezerní slať
Mezi Kvildou a Horskou Kvildou se o rozloze 109 ha rozkládá fascinující mokřad pod názvem jezerní slať. Skrze rašeliniště se dostanete po upraveném dřevěném chodníku a můžete si tak prohlédnout velké množství nejrůznějších vzácných chráněných mokřadních rostlin jako je bříza zakrslá, suchopýr pochvatý či kleč horská. Stejně tak nezřídka kdy návštěvníci spatří tetřívka, rysa či další významné zástupce šumavské zvířecí říše.

 

TIP: DALŠÍ PŘÍPADNÉ ZASTÁVKY NA VÝLETY NEJEN NA ŠUMAVĚ NAJDETE V NOVÉ APLIKACI E.ON PRO CYKLISTY NEBO KDYŽ SI NASKENUJETE QR KÓD NÍŽE. 

Šumava
QR Šumava

Pokud chcete zažít jízdu na elektrokole nebo elektroskútru v jiné turistické lokalitě, vyberte si e-půjčovnu podle vašeho vkusu: www.ecofuture.cz/pujcovny

Témata:

Doporučujeme

Další
Zahrádkářské kolonie: vzdor městům a supermarketům