Designová peněženka ze staré mapy

Staré zaprášené knihy v kožených vazbách, známky z první republiky, zažloutlé milostné dopisy po pratetě či černobílé fotky našich předků. Historické materiály nahlodané zubem času k nám promlouvají svými vzpomínkami a každý škrábanec, skvrnka či přehyb jako by vyprávěl dlouhý poutavý příběh. Láska ke starým věcem a sbírání předmětů, které již dávno ztratily svojí původní funkci, patří k Čechům stejně jako k Rusům matrjošky a Italům těstoviny. V duchu retro stylu se podobné artefakty stávají doplňky domácností či se užívají k dekorování a zdobení, čímž nabývají nového obsahu i funkce. Pokud několikahodinové prolézání archivů a antikvariátů patří k vašim oblíbeným činnostem, tento návod je pro vás jako šitý na míru.

Staré mapy patří přesně do této skupiny historie a vzpomínkami nabytých věcí – mapy míst, která již zcela změnila svůj název či dispozice, a zemí, jejichž hranice dnes už neexistují, už dávno ztratily své původní využití – silný vnitřní pocit vám je ovšem nedovolí vyhodit, a tak je shromažďujete doma v šuplících a šanonech jako svůj malý osobní poklad. My vám ovšem přinášíme elegantní a nápadité řešení, jak tyto staré materiály prakticky využít, a ještě s nimi udělat velkou parádu. Pokud doma podobnou mapu nemáte a nápad se vám líbí natolik, že byste jej i tak rádi realizovali, jistě ji seženete za pár korun v jakémkoli antikvariátu. Místo mapy je samozřejmě možné použít jakýkoli jiný pevný a nejlépe voskovaný papír. Pokud tedy nejste zrovna velkým fanouškem retra, popusťte uzdu fantazii a vytvořte si peněženku třeba z balícího papíru či obálky vašeho oblíbeného magazínu. Jedná se o velmi jednoduchý postup, jehož výroba vám nezabere ani deset minut. Důležitá je ovšem preciznost a důkladnost, která předurčuje kvalitu výsledku. Kromě mapy budete potřebovat jen nůžky na papír, pravítko a jakékoli tuhé lepidlo, pomůcky tedy naleznete v každé domácnosti.

mapa

Potřebujeme:

mapu či jiný pevný a nejlépe voskovaný papír
nůžky
tuhé lepidlo na papír
pravítko
tužku

 

Postup:

 

mapa

Vezměte mapu a přehněte ji napůl. Poté ji přehněte ještě jednou tak, aby byl vrchní přehyb nižší než ten spodní (kapsy na kreditní karty).

 

mapa

Horní okraje vyššího přehybu zahněte dovnitř a zalepte. Tímto krokem začistíte okraje peněženky, a zároveň upravíte její výšku – je tedy důležité, abyste si v tomto kroku řekli, jakou výšku si představujete (doporučuji 8 až 10 cm).

 

mapa

Řezákem rozříznět po celé délce kratší přehyb a jeho okraje opět zahněte dovnitř a zalepte. Tímto vytvoříte kapsy na kreditní karty, jejichž výška opět závisí na vás. Doporučuji ideální výšku otestovat tak, že vezmete jakoukoli kreditní kartu či vizitku a vložíte ji do vznikající kapsy.

 

mapa

Nyní je na čase začistit a slepit okraje. Z obou stran nastřihneme spodní část peněženky – délka střihu závisí opět na tom, jak dlouhou peněženku chcete zhotovit. Doporučuji délku 18 až 20 cm. Pokud máte tedy nyní pruh dlouhý například 28 cm, nastřihněte jej z každé strany o 4 cm.

 

mapa

Oba konce na každé straně zahněte dovnitř. Jeden nejprve nalepte na vnitřní stranu peněženky a druhý připevněte na něj, aby vám sklad následně nepřekážel v běžném užívání.

 

mapa

A hotovo! Nyní už jen stačí zaplnit všechny přihrádky osobními doklady a můžete vyrazit na nákup.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti