Stáhněte si z internetu designový dům

dum
Modulární rodinný dům od Tatiany Bilbao, jehož plány budou na webu k dispozici zdarma ke stažení. foto: Paperhouses

Každý, kdo si chce postavit nový rodinný dům, musí hned na začátku řešit zásadní otázku. Nechat si navrhnout vlastní stavbu, nebo koupit již hotovou realizaci? Jde to ale i jinak. Na webu si totiž můžete plány nového domu stáhnout úplně zdarma.

Nejlevnější projekt na stavbu nového rodinného domu se dnes dá sehnat už za pár desítek tisíc. Půjde ale o typizovaný návrh, který vám neumožní velké zásahy, a zároveň budete mít jistotu, že podobných domů už v republice stojí několik (desítek).

Nechat si navrhnout projekt vlastní je nákladné, ale zase máte téměř naprostou svobodu. Díky internetovým technologiím se aktuálně objevila možnost, jak skloubit obojí - svobodu i nízkou cenu. Jmenuje se Paperhouses.

Za tímto novým projektem stojí architektka Joana Pacheco. Na webu www.paperhouses.co vybudovala platformu, kam chce dát k dispozici zdarma plány na moderní, designově řešené rodinné domy.

Svým záměrem chce učinit přítrž dosavadní situaci, kdy si kvalitní a zajímavý design v architektuře mohou dovolit jen ti nejmajetnější. Protože dobrý design by měl automaticky znamenat i snadnou dostupnost celého řešení.

Web Paperhouses je dnes přístupný všem, kdo mají zájem o moderní architekturu a zároveň šetrné bydlení. Stačí se zdarma zaregistrovat a už během roku 2016 by vám do e-mailu měly přijít plány na dům, který vás na webu zaujal.

Je jasné, že jde o velký experiment. Architekti navrhují každý dům pro unikátní pozemek i počasí, což v tomto případě nejde tak snadno dodržet. Když se ale 12 světoznámých architektů rozhodne spolupracovat na návrzích, které pak dají zdarma k dispozici komukoliv, na takové detaily se nehledí.

Realizace každého ze zdarma dostupných plánů by se měla vejít v přepočtu do 6 milionů korun. Výhodou je, že všechny projekty jsou k dispozici tzv. open-source. To znamená, že si je může kdokoliv libovolně upravit. 

Joana Pacheco doufá, že se kolem jejího projektu vytvoří online komunita nadšenců, kteří budou diskutovat o kvalitě architektury a vyměňovat si nápady - spíš než si je střežit, jak to bývá obvyklé.

Témata:

Doporučujeme

Další
Ekologický dům nad ženevským nádražím nechal volně splynout interiér s okolím. A je skoro celý ze dřeva