Domácí bylinková kola se stévií vám dodá energii během vašich letních elektrovýletů

Lidské tělo je vlastně taky malá továrna. Spotřebovává energii a na jejím základě vyrábí hodnoty pro sebe i své okolí. Jen místo kilowattů pracuje s kilojouly. Aby mohlo fungovat správně a dlouhodobě, musí se do něj věci k výrobě energie dopravit. Proto jsme pro vás připravili seriál receptů založených na takových potravinách, které jsou zdravé a energeticky hodnotné.

Přesně takové recepty má ráda i Kateřina Winterová z pořadu Herbář, která vás jimi pravidelně zásobuje u nás na ecoFuture. Dnes se s ní podíváme na domácí byllnkovou kolu se stévií, která vám může dodat energii během vašich letních výletů.


V tomto receptu na kolový sirup najdete spoustu oblíbených aromatických bylin, které ve spojení v jednom rendlíku dokáží připomenout svou chutí kolové nápoje. I když jsou to až na výjimky v podstatě vánoční bylinky a vůně, kola se pije dobře vychlazená hlavně v létě. Osobně značkovou kolu ani její náhražky už dávno nepiji. Hlavně kvůli chemii, která se do ní přidává. Někomu také vadí množství cukru, anebo naopak dietní verze s rakovinotvorným aspartamem, který tyto slazené nápoje obsahují. Jako alternativu nabízím odvar ze stévie, která je jednou z bylinek v mé domácí kole. Stévie je speciální bylina. Ačkoliv je až 300krát sladší než cukr, paradoxně její konzumace snižuje chuť na sladké a dokonce brání vzniku zubního kazu. Je také vhodná pro diabetiky, ale nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Stévii si můžete pěstovat i doma. Pak už ji jen stačí nasušit a drcené lístky používat jak do nápojů, tak i do sladkých jídel. Na její chuť si ale musíte zvyknout. Chuti cukru se prostě nepodobá. Proto ji raději dávkujte postupně. Myslím ale, že za pokus to stojí. Vaření sirupů je pro mě hlavně zábava a občasné popíjení domácí limonády jen zpestří můj pitný režim. Čili, všeho s mírou – a to u sladidel platí dvojnásob. A protože děti o prázdninách rády vaří něco na ohništi, jdu jim připravit kotlík a voňavé ingredience. Ať se také zabaví! Hezký zbytek léta!

kola

Suroviny:

500 ml vody
1 citron, nastrouhaná kůra a šťáva
1 limeta, nastrouhaná kůra a šťáva
2 pomeranče, nastrouhaná kůra a šťáva
2 lžíce sušené kůry z hořkého pomeranče
2 lžíce sušených levandulových květů
3 velké svitky skořice, rozlámané
2 lžičky semínek koriandru
3 hvězdičky badyánu
¼ lžičky strouhaného muškátového oříšku
500 ml odvaru ze stévie
100 g tmavého třtinového cukru
½ lžičky vanilkového extraktu

Promícháme vodu, citronovou, limetovou a pomerančovou kůru, skořici, koriandrová semínka, muškátový oříšek, hvězdičky badyánu a levandulové květy v rendlíku, přilijeme stéviový odvar a vaříme za stálého míchání zhruba 1 minutu. Odstavíme, vmícháme citronovou, limetovou a pomerančovou šťávu, třtinový cukr a vanilkový extrakt, necháme zchladnout a pak přecedíme. Sirup vydrží v lednici až dva týdny.

Do sklenice nalijeme 100 ml sirupu, dolijeme bublinkovou vodou, přidáme led a můžeme podávat, třeba s plátkem citronu.

kola
kola
kola
kola
kola
kola

Témata:

Doporučujeme

Domácí bylinková kola se stévií vám dodá energii během vašich letních elektrovýletů
Další
TV žrouti