Drony budou hledat miny a sázet stromy

dron
Henri je voděodolný dron, který dokáže na vodě přistávat i vzlétat. Využívá se dnes v Karibiku k mapování korálových útesů. foto © Tim Calver

O využití pilotovaných či dokonce bezpilotních dronů se dnes uvažuje v mnoha oblastech. Jednou z nich by mohlo být lesnictví. Malé létající stroje by mohly sázet stromy.

Drony neboli malé malé létající stroje se čtyřmi (kvadrokoptéry) či více vrtulemi jsou čím dál tím dostupnější. Jak klesá jejich cena, zjednodušuje se ovládání a zlepšují se vlastnosti, roste také počet zájemců. A ti pro ně pochopitelně vymýšlejí nové možnosti využití.

Moderní drony zvládají být ve vzduchu částečně autonomní a mohou se pohybovat například po předem naprogramované dráze. Navíc unesou až několik kilogramů nákladu. Obvykle je to kamera a další elektronické příslušenství, ale vlastně to může být úplně cokoliv.

Ostatně, i to je důvod, proč zásilkové služby chtějí drony využívat k doručování balíků. Uvažuje se také o jejich využití při první pomoci. Ve Spojených arabských emirátech dokonce nedávno vznikla soutěž „Drones for Good“ neboli „Drony pro dobro“.

V soutěži, kterou vyhlásil šejk Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, premiér Spojených arabských emirátů, se zatím sešlo celkem 800 různých návrhů z celého světa. „Chceme ušetřit čas, zkrátit vzdálenosti, zvýšit efektivitu a zjednodušit služby,“ komentoval šejk Al Maktoum pozadí celé soutěže. 

Cílem soutěže je hledat nové možnosti praktického využití dronů v každodenním životě. A tak se například objevily návrhy využívající drony jako minolovky. Létající drony by ze vzduchu mapovaly povrch a hledaly a odstraňovaly miny.

Společnost BioCarbon Engineering přišla s návrhem mapování odlesněných území a jejich opětovného zalesňování. „Sázecí“ drony by byly vybaveny „semínkovým kanónem“ s jehož pomocí by vystřelovaly do půdy semena stromů. Tak by bylo možné ročně zasadit až miliardu stromů jen s pomocí dronů.

Dnes se živě diskutuje nad legislativním rámcem, do kterého by drony měly spadat, a s tím souvisejícím tématem bezpečnosti. Je například velmi pravděpodobné, že využití dronů v hustě obydlených oblastech, jako jsou centra měst, bude muset být nějakým způsobem regulováno.

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030