Dubajský otočný mrakodrap hýří superlativy. Spojí hypermoderní design a trvalou udržitelnost

Když se řekne Dubaj, pravděpodobně se vám hned vybaví jeden z nejluxusnějších hotelů na světě s vyhlídkou na Perský záliv a zároveň nejvyšší dubajská budova Burdž al-Arab Jumeirah. V tomto mrakodrapu ve tvaru plachetnice byste za jednu noc v tom nejlepším apartmá zaplatili v přepočtu 360 000 korun a 18 různými výtahy mohli vyjet až do 56. patra. V současnosti to ale vypadá, že tento 321 metrů vysoký symbol Dubaje brzy bude mít novou konkurenci (a to nejen rozměry a vybavením) – 419metrový mrakodrap s 80 patry Dynamic Tower.

Tento mrakodrap se rozhodl italsko-izraelský architekt David Fisher projektovat jako trvale udržitelnou stavbu. Na střeše se instalují solární panely a mezi poschodí 48 větrných turbín. Odhaduje se, že všechny turbíny budou schopny vyrobit každoročně 1 200 MWh energie, což by pro porovnání podle údajů ČSVE pokrylo roční spotřebu 300 průměrných českých domácností. „Budova tak bude produkovat ještě 10krát více energie, než sama spotřebuje,“ tvrdí Fisher. Tím se také Fisherův mrakodrap stane další „pozitivně energetickou“ budovou ve Spojených arabských emirátech.

dynam

Mrakodrapu se říká také „otáčivá věž“, jelikož jeho jednotlivá patra s byty budou schopna rotovat okolo střední osy domu o 360 stupňů. Představte si budovu třeba jako Rubikovu kostku, jejímiž částmi lze otáčet v jedné rovině. Mrakodrap bude neustále v pohybu, měnit tvar, jednotlivá poschodí se budou otáčet nezávisle na sobě a svým obyvatelům nabídne pokaždé jiný výhled, a to jen na zmáčknutí tlačítka. Podle Fishera tato stavba vykazuje i vysokou odolnost proti zemětřesením.

Dynamic Tower má být první budovou svého typu, kterou vyrobí v továrně, a na místě výstavby instalují již předem zhotovené části vybavené sociálním zařízením, elektřinou nebo klimatizací. Tyto jednotky se připevňují na betonové jádro, které je páteří budovy.

dynamc

A co bydlení v takovém domě? Můžeme si o něm nechat jen zdát? Cena za jeden byt v Dynamic Toweru se rovná výdajům, které byste dali za ubytování v nejdražším apartmá hotelu Burdž al-Arab za dobu 6 let. Jeden byt v otáčivém mrakodrapu má totiž cenu v přepočtu 780 milionů korun a dům má dále nabízet bazény, zahrady, fitness centra, a dokonce výtah pro auta, jenž bude schopen vozy přemisťovat mezi budovami.

Dynamic Tower se má dostavět v roce 2020 a již teď se plánuje, že v budoucnu by měl podobný projekt stát ještě v Moskvě, a dále se spekuluje o Londýně a Paříži.

Témata:

Doporučujeme

Další
VIDEO: Vědci v Singapuru vyvinuli systém pro ovládání hmyzu. Bude pomáhat při přírodních katastrofách.