Ekologické soutěže, na které se můžeme těšit v roce 2018

Pravidelní návštěvníci webového portálu ecoFuture.cz jistě vědí, že zde tradičně věnujeme velké množství prostoru více či méně známým ekologickým soutěžím. Namátkou můžeme jmenovat například Strom roku, Alej roku, Český ostrovní dům nebo Mladý obal. Tyto soutěže si kladou za cíl do povědomí české veřejnosti vnést ekologické smýšlení a uvědomění si, že přírodu kolem nás nemůžeme považovat za samozřejmost, ale musíme se oni patřičně starat, aby se z ní mohly radovat i naše budoucí generace. Pojďme se proto spolu podívat na ty nejzajímavější ekologické soutěže, se kterými se v letošním roce budeme moci setkat.

Energy Globe

E.ON Energy Globe

Soutěž Energy Globe bývá často označována jako „ekologický Oscar“. Není to náhodou, stejně jako ten filmový Oscar je i ocenění soutěže Energy Globe považováno za nejprestižnější ve své oblasti. Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje nejzajímavější nápady i realizované projekty v naší zemi, které přispívají k budoucnosti udržitelného rozvoje. Soutěžící spolu svádí souboj o přízeň hlasujících i odborné poroty v šesti kategoriích – Kutil, Obec, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. Odborná porota z vítězů všech kategorií nakonec vybere hlavního vítěze, který postupuje do celosvětového finále, ve kterém bude zastupovat Českou republiku. Více se o soutěže E.ON Energy Globe můžete dozvědět na oficiálním webu soutěže.

Letošní vítěz E.ON Energy Globe si na Letné postavil dům se střešní kořenovou čističkou

Ekologická olympiáda

Ekologická olympiáda

Známé české přísloví říká: „Ohýbej strom, dokud je mladý.“ Tím se řídí mnoho menších ekologických soutěží. Zmiňme například soutěž Hrajeme si s odpady, kterou pravidelně vyhlašuje Karlovarský kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM. Mezi ekologickými akcemi cílícími na mladší věkové kategorie patří mezi nejrespektovanější zejména soutěž Ekologická olympiáda. Tu každoročně vyhlašuje Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. V rámci Ekologické olympiády mezi sebou soupeří tříčlenné týmy žáků středních škol ve svých znalostech, dovednostech i schopností řešit praktické úkoly (a to i přímo v terénu). Vědomostní testy i plnění praktických úkolů vyhodnocuje porota složená z profesionálních ekologů. Cílem soutěže je podnítit v mladých lidech zájem o ekologii a respekt k přírodě. Účastníci soutěže mají také možnost setkávat se s odborníky, zdokonalovat se v řešení praktických úkolů a samozřejmě i týmové spolupráci. Aktuálně po celé České republice probíhají místní a krajská kola soutěže. Velké finále je plánováno na červen letošního roku.

Strom roku

Strom roku

Celostátní anketu Strom roku každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství již od roku 2002. Každoročně je do této soutěže přihlášeno několik desítek stromů napříč celým územím České republiky. Po ukončení doby pro přihlašování stromů do ankety (21. března-30. dubna) vybere odborná porota 12 finalistů, kteří se ve finále poperou o titul Strom roku. Pro podporu svých favoritů zasílají fanoušci stromů dárcovské SMS zprávy v hodnotě 60 Kč. Takto podpořilo své oblíbené stromy již více než 600 000 lidí. Další možností podpory stromů je připojení svého podpisu na zpoplatněné hlasovací archy. Výtěžek z těchto dárcovských SMS míří na ochranu současných stromů a výsadbu stromů nových. Za celou historii soutěže se organizátorům podařilo vybrat již více než 2,5 milionu korun. Strom, který v celostátním kole zvítězí, navíc postupuje přímo do mezinárodního klání Evropský strom roku. Ani zde si české stromy nevedou vůbec špatně, o čemž svědčí i loňské třetí místo v celkovém hodnocení, které připadlo lípě z vesnice Lipka.

Anketu Strom roku 2017 vyhrál ořešák z Kvasic

Alej roku

Alej roku

Když je řeč o vyhlašování nejhezčích stromů České republiky, nesmíme opomenout ani soutěž Alej roku. Ta je vyhlašována od roku 2012 českou neziskovou organizací Arnika. Soutěž vznikla ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim za účelem zviditelnění a zmapování alejí. Důležité je ale i upozornění veřejnosti na význam alejí a dalších stromořadí v tradiční krajině České republiky. Soutěž je rozdělena na krajská kola. Vítězné aleje z krajských kol se následně poperou o titul Alej roku. Pokud vás zajímají výsledky posledního ročníku, které byly nedávno vyhlášeny, rozhodně nepřehlédněte náš nedávný příspěvek s výčtem 15 nejúspěšnějších alejí roku.

Odhalte nejkrásnější stromořadí Čech s anketou Alej roku

Ukliďme Česko

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko patří mezi tradiční ekologické projekty pořádané na našem území. První ročník dobrovolnické akce zaměřené na úklid nelegálně vytvořených černých skládek proběhl už v roce 1992. Do této akce se každoročně zapojuje několik desítek tisíc dobrovolníků. Například v loňském roce se do boje proti černým skládkám v české přírodě postavilo 96 133 dobrovolníků a 56 345 dětí. Společně odklidili během 1 457 úklidových akcí na 1 536 tun odpadu. Pro svou chvályhodnou myšlenku i širokou podporu ze strany dobrovolníků si tento projekt vysloužil v roce 2014 ocenění ekologického Oskara – Energy Globe. Součástí projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko jsou tradičně i doprovodné soutěže. Mezi ně patří například soutěž ve výrobě nejoriginálnějšího plakátu na podporu akce, soutěž mezi kraji v množství konaných úklidových akcí a v neposlední řadě i oblíbená fotosoutěž. Jako hlavní úklidový den pro letošní rok je naplánovaný 7. duben.

Podívejte se na vítězné fotografie, které vznikly v rámci celorepublikového úklidu Ukliďme Česko

Young Package

Young Package

Obalové materiály mají nezanedbatelný podíl na zvyšování produkce odpadu. Upozornit a bojovat proti této skutečnosti se už dvaadvacet let snaží soutěž Young Package, kterou můžete znát také pod názvem Mladý obal. Soutěž, která byla založena pod hlavičkou společnosti Model Obaly a. s., a kterou v současnosti pořádá sdružení CZECHDESIGN, je rozdělena na 2 základní kategorie. Do první mohou svá díla přihlašovat studenti vysokých škol a mladí designéři bez omezení věku, do druhé studenti středních a vyšších odborných škol. Pro vítěze jsou připraveny peněžité odměny a jednomu z vítězů je také po vyhlášení nabídnuta firmou Model Obaly a.s. třítýdenní honorovaná stáž v jejím inovačním centru.

V soutěži Young Package zabodovaly víceúčelové obaly na lentilky, kopačky a štětku

Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

Soutěží, které oceňují ekologicky šetrné stavby, je v České republice vyhlašováno hned několik ročně. Jednou z těch nejznámějších je anketa Dřevěná stavba roku, kterou vyhlašuje nadace Dřevo pro život. Tato anketa je vyhlašována za podpory Ministerstva zemědělství a mnoha dalších partnerů a snaží se české laické i odborné veřejnosti představit přínosy využívání dřeva pro naše životní prostředí v každodenním životě. Soutěž oceňuje ty nejzajímavější dřevostavby postavené na našem území za daný rok.

pasivní dům

Pasivní dům

Ekologicky šetrnému bydlení se věnuje i celostátní soutěž Pasivní dům. Tu každoročně vyhlašuje společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu, z.s. a Státním fondem životního prostředí České republiky. Soutěž mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Ať už ty nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, rodinné, bytové, administrativní, ale i školy, domy úplně nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované. Cílem organizátorů je představit široké veřejnosti moderní české stavby 21. století a ocenit nejlepší úsporné projekty současnosti. Vyhlášení vítězů za rok 2017 proběhne 8. února 2018. Svého favorita můžete podpořit na následujícím odkazu.

český ostrovní dům

Český ostrovní dům

Soutěži Český ostrovní dům se věnujeme na našem portálu poměrně často. Jedná se o soutěž, jež se snaží podpořit mladé české talenty z řad studentů architektury v oblasti budování energeticky nezávislých domů. Na rozdíl od soutěží Pasivní dům a Dřevěná stavba roku neoceňuje Český ostrovní dům stavby již realizované, ale návrhy vícečlenných studentských týmů, vypracovaných dle předem daných podmínek, které musí být dodrženy.

Český ostrovní dům našel vítěze pro rok 2017

ekologické auto roku

Ekologické auto roku

Od roku 1994 se v České republice každoročně vyhlašuje soutěž Auto roku. Nejvíce pozornosti je logicky věnováno hlavní soutěži. Vedle ní je ale hlasováno i ve vedlejších anketách, mezi které tradičně patří i anketa Ekologické auto roku. Toto hlasování probíhá každoročně na začátku roku. Letošní ročník soutěže je již za námi a dopadl velmi netradičně. Odborná motoristická obec totiž poprvé v historii soutěže zvolila dva vítěze ankety, a to sice novou generaci Nissanu Leaf a Volkswagenu e-Golf.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

zemědělec roku

Zemědělec roku

Zemědělství rovněž patří mezi oblasti, které nesmíme v rámci ekologického smýšlení opomínat. V rámci každoročního vyhlášení soutěže Zemědělec roku, která probíhá pod záštitou Ministerstva zemědělství, mohou soutěžící bojovat i o zisk titulu Ekologický zemědělec roku nebo Společensky odpovědný zemědělec roku. Vyhlášení výsledků probíhá na podzim v Praze.

Témata:

Doporučujeme

Další
Kdo má zlaté české ekologické ručičky?