Elektro dopravní prostředky, díky kterým bude vaše dovolená o něco ekologičtější

Pokud letos chcete po tuzemsku cestovat tak, abyste potěšili nejen sebe, ale zároveň neškodili životnímu prostředí, a zrovna nevlastníte žádný elektromobil, nemusíte zoufat. Síť půjčoven elektrických dopravních prostředků a nabíjecích stanic se stále rozrůstá a vy tak kromě výletu můžete okusit budoucnost dopravy a cestování.

V půjčovnách si nejen zapůjčíte dopravní prostředek, který nezatíží životní prostředí, jež na něm / v něm budete obdivovat, ale obsluha se s vámi podělí i o tipy na výlety v okolí. Pokud raději plánujete dopředu, podívejte se na seznam půjčoven a tipů na tematické poznávací okruhy.

Jak si svou dovolenou představujete? Za volantem elektromobilu, kochat se okolím ze sedla  elektrokola nebo skákat do vody z paluby elektročlunu? Vybrat si můžete dokonce z ještě více možností.

 

PO SOUŠI

 

Elektroskútr

Ve městě je elektroskútr ideálním dopravním prostředkem. Využít ho ovšem můžete i na dovolené. Rychlost jízdy záleží na typu skútru, takže za hodinu můžete klidně urazit 40–65 km. Podobné je to i s dojezdem elektroskútru, ten je závislý na více faktorech (jako hmotnost jezdce nebo styl jízdy) a na základě toho se pohybuje mezi 40–80 km.

Pokud toužíte cestovat s větrem ve vlasech, půjčovny elektroskútrů najdete například v Kaplici, Brně, na Nových Hradech nebo třeba na Vysočině.

skútr

 

Elektrokolo

Ačkoliv má toto kolo motor, tak šlapání se na něm nevyhnete. Elektrokolo funguje jako každé jiné jízdní kolo, jen může jezdci díky motoru ušetřit dost námahy a spoustu šlapání. Na tom záleží i dojezd kola, pokud vám bude pomáhat hodně, ujedete na něm 30 km, pokud jenom trošku, může jeho dojezd být až dvojnásobný. Další výhodou elektrokola je, že se s ním můžete vydat i na běžné cyklostezky.

kola

Elektrokola si můžete půjčit na Šumavě nebo se projet po malebném Moravském krasu. Půjčovnu elektrokol najdete i ve Žďáru nad Sázavou, kde byla v rámci projektu E.ON like-bike a Smart Cities nedávno otevřena i nová nabíjecí stanice pro elektrokola. Další nové dobíjecí stanice najdete v Bystřici nad Pernštejnem a ve Žďáru nad Sázavou, čímž vzniká propojení tří chytrých sousedních měst pro e-cyklisty.

 

Elektrokoloběžky

Dost bylo odrážení, je čas přidat proud! Na elektrokoloběžce se příliš odrážet nemusíte, důležitý je odraz při rozjezdu a pak ve složitějším terénu, jinak si koloběžka dokáže poradit sama. Povezete se na ní rychlostí až 37 km/h a dojezd je opět závislý od vaší váhy a stylu jízdy, ale pohybuje se mezi 30–50 km. Přestože je koloběžka tichá, tak se o vlastní bezpečnost bát nemusíte, k zapůjčení dostanete i helmu a upozornit na sebe můžete troubením.

Na elektrokoloběžce můžete prozkoumat krásy Vysočiny nebo okolí Českých Budějovic.

 

PO VODĚ

 

Elektročlun

Na vodní hladinu se můžete vydat na elektročlunu, který si zapůjčíte na Vranovské přehradě, na Lipně nebo na hrázi Bítov - Horka. Můžete si vybrat z více velikostí a vyrazit tak na výlet se čtyřčlennou rodinou nebo i s partou osmi kamarádů. Elektročluny jezdí rychlostí až 7 km/h a jejich kapitánem můžete být až 8 hodin bez nabití. Jsou doplněny o CD přehrávač a koupací schůdky.

KDE VŠUDE JSOU E.ON E-PŮJČOVNY NAJDETE ZDE

Témata:

Doporučujeme

Elektro dopravní prostředky, díky kterým bude vaše dovolená o něco ekologičtější
Další
Jak cestovat po Evropě, ušetřit a nepoštvat si proti sobě přírodu