Rozhodněte o nejlepším projektu v kategorii Mládež soutěže E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti ochrany přírody a úspory energií. Soutěž je vyhlašována v šesti kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. V kategorii mládež jsou oceňovány projekty z oblasti úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které jsou iniciovány mladými lidmi nebo pro mladé lidi. Ve finále dvanáctého ročníku soutěže spolu v kategorii Mládež svádí souboj dva zcela odlišné projekty.

O tom, který projekt v tomto duelu zvítězí, může rozhodnout i váš hlas, ten svému favoritovi zasílejte na portále EnergyGlobe.cz.  Zároveň se tím můžete zúčastnit soutěže o zajímavé ceny od našich partnerů.

Český ostrovní dům

Pavel Podruh
Pavel Podruh, zakladetel projektu Český ostrovní dům

Prvním projektem, který dokázal postoupit do finále soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Mládež, je soutěž Český ostrovní dům. Tento projekt, založený Pavlem Podruhem, si klade za cíl podnítit v mladých studentech architektury a stavebnictví zápal pro návrh ekologicky šetrných a hlavně kompletně soběstačných domů. Do loňského, druhého, ročníku soutěže se zapojilo na 350 studentů se svými projekty. To z této události činí největší studentskou soutěž svého druhu na našem území.

„Podle mě budou právě současní studenti v budoucnu utvářet to, o co se v současnosti snažíme, a proto jsme jim chtěli dát prostor otevřít toto téma už nyní,“ komentuje Pavel Podruh důvod zapojení studentů do projektu Český ostrovní dům. Projekt navíc nekončí jen u vyhlášení výsledků. Nejlepší studenti ve spolupráci s experty svého oboru již pilně pracují na realizaci veřejně přístupného prototypu ostrovního domu, který by měl být dokončen v příštím roce. Veškeré plány budov zapojených do soutěže Český ostrovní dům jsou navíc volně k využití. Díky tomu si vlastní ostrovní dům může postavit prakticky kdokoli.

I přesto, že je projekt Český ostrovní dům poměrně mladý, skvěle se mu daří šířit myšlenku ekologicky šetrného bydlení, nad kterou uvažuje i díky této soutěži stále více lidí. „Naším cílem není změnit svět, ale spíš chceme přispět k tomu, aby se podobná logická změna začala urychlovat v myslích široké veřejnosti. Teprve až potom může mít naše snažení smysl,“ říká Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům.

Projekt Český ostrovní dům můžete podpořit svým hlasem přímo na webu soutěže Energy Globe.

 

Rekola

Vít Ježek, spoluzakladatel projektu Rekola
Vít Ježek, spolukazakladetel projektu Rekola

Druhým projektem, který se dokázal probojovat do finále soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Mládež je unikátní systém městského sdílení jízdních kol Rekola.

Osobní doprava ve velkých městech patří mezi nejvýznamnější producenty skleníkových plynů. Zároveň zvyšující se počet automobilů ucpává městské ulice a osobní doprava skrze město se tak stává komplikovanější. Jednoduchým řešením, jak tyto problémy eliminovat, je využívání jízdních kol. Tuto snahu se snaží podpořit systém sdílení městských kol Rekola. „Projekt vznikl v roce 2013 jakožto reakce na dlouho trvající zájem o ,městský bikesharing‘ v Praze –  zkrátka jsme již několik dlouhých let slýchávali, že to bude, ale nic nebylo. Tak jsme se do projektu pustili sami, ačkoli jsme na začátku rozhodně neměli ambice dostat se na úroveň oficiálního projektu. Jednalo se o hobby, o prostou myšlenku ,dejme kola do ulic‘,“ popisuje proces vzniku projektu Rekola Vít Ježek, jeden za zakladatelů projektu.

Jedná se o bezstanicový systém bikesharingu, který v současnosti využívá již na 10 000 uživatelů v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci a Teplicích. Městská kola s výraznou růžovou barvou je možné si zapůjčit po stažení jednoduché mobilní aplikace. Ta uživatelům zobrazí polohu nejbližších volných kol v jejich okolí. Kolo po ukončení jízdy stačí kdekoli uzamknout. Díky tomuto bezstanicovému systému může tento systém fungovat i v městech s historickým centrem bez jakéhokoli problému a v konečném výsledku vychází až pětkrát levněji než běžné stanice pro sdílená jízdní kola. V loňském roce bylo skrze službu Rekola.cz uskutečněno přes 94 000 jízd.

Projekt Rekola, který inspiruje obyvatele měst k využívání alternativních způsobů dopravy, můžete podpořit svým hlasem přímo na webu soutěže Energy Globe.

Témata:

Doporučujeme

Rozhodněte o nejlepším projektu v kategorii Mládež soutěže E.ON Energy Globe
Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030