Fotografie NASA ukazují, jak vysychání jezer mění naši planetu

Nedostatek vody je jedním z nejpalčivějších problémů dneška. Mnohé oblasti závisejí na jezerech, která vysychají. U některých to nemusí být důvod k obavám, jde do určité míry o přirozený geologický proces. „Týká se to jezer ve vnějších tropech, tedy v oblastech kolem obratníků, kde se vypařuje víc vody, než naprší,“ vysvětluje hydrolog a geograf docent Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

„Kvůli intenzivnímu vypařování je také řada jezer především v afrických zeměpisných šířkách slaná. Řeky, které je napájejí, přinášejí ionty solí, které se v jezerech hromadí – vypařuje se jen čistá, destilovaná voda,“ píše na portálu Rozvojovka Eva Vlčková a dodává, že stačí vzpomenout si na Mrtvé moře, jehož voda obsahuje kolem 34 procent solí, tedy téměř desetkrát více, než je průměrná slanost moří a oceánů. Podle posledních výzkumů klesá jeho hladina každým rokem o 73 centimetrů.

Nejen Mrtvé moře se potýká s vysycháním. Satelitní fotografie NASA podobný stav dokumentují i u dalších vodních ploch světa.

Další
Anketu Strom roku 2017 vyhrál ořešák z Kvasic