Google chce postavit vlastní chytré město

Původně jen internetový vyhledávač, dnes firma pronikající prakticky do každé oblasti našich životů. To je Google, který dnes přemýšlí dokonce o vybudování vlastního města.

Podle amerického hospodářského deníku Wall Street Journal se společnost Sidewalk Labs, která je stejně jako vyhledávač Google po nedávné reorganizaci součástí mateřské společnosti Alphabet, chystá nakoupit v některých amerických městech velké pozemky.

Chce tam vybudovat celé nové hi-tech čtvrti, kde bude testovat ve velkém své futuristické technologie. Cílem je transformovat ekonomicky upadající části měst na města budoucnosti

V takovém "chytrém městě" budou jezdit robotická auta Google a dodávky elektřiny i vody budou založeny na chytrých sítích. Všude bude pochopitelně dostupný internet, a to jak přes optické sítě, tak všudypřítomné Wi-Fi.

Šéfem Sidewalk Labs je Dan Doctoroff, který byl vysokým ekonomickým úředníkem starosty New Yorku Michaela Bloomberga. Má tedy se správou měst obrovské zkušenosti. 

Společnost Sidewalk Labs chce, aby její nově čtvrti měly naprostou nezávislost na zbytku měst a byly oproštěny od jakékoliv regulace.

Google nedávno výrazně proměnil svou strukturu právě proto, aby bylo jasné, že už zdaleka nejde jen o internetovou firmu. Vyhledávač Google se stal součástí mateřské společnosti Alphabet, pod kterou jsou sdruženy všechny aktivity původně spadající pod Google.

Firma už dnes působí v oblasti zdravotnictví, robotických aut, solární energie a větrné energetiky či létajících solárních dronů. Nedávno dokonce přebudoval bývalou uhelnou elektrárnu na datové centrum. Nově také konkuruje mobilním operátorům.

Všechny tyto technologie si chce Google vyzkoušet v reálu ve vlastních městech. Je pravděpodobné, že tam například nebudou moct jezdit auta řízená lidmi, ale pouze robotická auta, na kterých už Google mnoho let pracuje.

Témata:

Doporučujeme

Další
GALERIE: Auta na náplavce - unikátní autosalon v centru Prahy