Historie, poutní místa i super hospůdky. Projeďte na elektrokole okolí Telče

Léto se hlásí a za zavřenými okny nám začíná být poněkud těsno. Přichází čas vyrazit na výlet do přírody. Vyšlápnout kopec, vyšplhat na rozhlednu, skočit do ledové vody... Proč ale nutně cestovat do zahraničí, když máme ty největší poklady přímo pod nosem? Užijte si letošní léto ve znamení Čech, prozkoumejte všechny zákoutí našich lesů, luk a hor, vydejte se za poznáváním bohatých historických památek.

Aby se vám cestovalo pohodlně a bez věkových či fyzických limitů, energetická společnost E.ON pro vás připravila síť půjčoven elektrokol a elektroskútrů po celé naší republice. Jedna z nich je taktéž v srdci české Vysočiny, uprostřed malebného městečka Telč. Vydejte se s námi objevovat autenticitu tohoto kraje plného rybníků, lesů a historického bohatství. Dnešní 30kilometrový okruh vás provede pohodlnou asfaltovou cestou skrze typické vesničky Vysočiny.

Terén a celá trasa jsou nenáročné, poskytují mnoho možných občerstvení či odpočinku a na elektrokole je tak zvládne opravdu každý, od dětí až po prarodiče. Začněte přímo v Telči, kde si kolo zapůjčíte, a můžete se rovnou poohlídnout po místních zajímavostech.

PAMÁTKY
 

Věž svatého Jakuba
Skvělý výhled do šíře celého města vám poskytne věž svatého Jakuba, vystavěná spolu se stejnojmenným kostelem v polovině 15. století. Tato významná dominanta je během turistické sezóny otevřena veřejnosti každý den.
(adresa: náměstí Jana Kypry 72, Telč / WEB)

Telčské podzemí
Určitě si nenechte ujít návštěvu telčského podzemí, rozprostírajícího se pod náměstím a zámeckou zahradou, které v 15. století sloužilo pro městské skladování a jako úkryt před nepřáteli. V současnosti jsou zpřístupněny 150 metrů dlouhé prostory spletitých chodeb a sklepů. V těchto tajemných útrobách se můžete seznámit s nevšední historií celého města.
(adresa: Náměstí Zachariáše z Hradce 10, Telč / WEB)

Kostel sv. Ducha
Za návštěvu jistě stojí i kostel sv. Ducha, s nejstarší románskou kostelní věží v tomto kraji. Tato věž vysoká 49 m a postavená začátkem 13. století se vymyká tradičním architektonickým postupům zdejšího stavitelství a spolu s přilehlým gotickým kostelem patří mezi stěžejní stavby města Telč.
(adresa: nám. Zachariáše z Hradce 93, Telč / WEB)

Rozhledna Oslednice
Na jihovýchodním okraji stejnojmenného vrcholu města nemiňte Oslednici, rozhlednu s perfektním výhledem do okolní krajiny. 16 metrů vysoká kovová konstrukce byla vystavěna v roce 1898 a pod správou Klubu českých turistů funguje pro veřejnost od roku 2000.
(adresa: Na Oslednicích 299, Podolí, Telč)

Památník české reformace
Během průjezdu vesnicí s příznačným jménem Velká Lhota se nezapomeňte zastavit u fascinujícího komplexu Památníku české reformace skýtajícího dva evangelické kostely a fary, kterým prochází naučná stezka. Tento unikátní areál byl postavený k oslavě vzniku tolerančního patentu z roku 1781.

(adresa: Velká Lhota 8, 38001)

 

JÍDLO A PITÍ
 

Bistro Café Friends
Před cestou se nezapomeňte posilnit v jedné z telčských kaváren. V bistru Café Friends najdete skvělé dortíky, zmrzlinu, kávu nebo limonádu.
(adresa: Palackého 25, Telč / WEB)

Mysletický kulturní dům – občerstvení
Stejně jako ve většině vesniček, i v Mysleticích vás na návsi uvítá kulturní dům s tradičním občerstvením. Na točenou limonádu, nanuka či orosený půllitr piva je ideální.

(adresa: Mysletice 44 / WEB)

Restaurace Na Kovárně
Pokud už umíráte hlady nebo jen potřebujete svlažit vyschlé hrdlo, nesmíte opomenout mrákotínskou restauraci Na Kovárně, klasickou vesnickou příjemnou hospůdku s tradiční českou kuchyní.
(adresa: Mrákotín 50 / WEB)

Letovisko Dobrá Voda
Pokud vám ovšem studánka k občerstvení nestačí a po cestě jste již hladoví, zastavte se na oběd v krásném penzionu Dobrá Voda. Stavba připomínající statek leží na začátku stejnojmenné vesnice a nabízí výhled na klidnou hladinu přilehlého rybníku.
(adresa: Letovisko Dobrá Voda, Dobrá Voda 1, Telč / WEB)

Restaurace Na Kocandě
Až dorazíte zpět do malebné Telče, doporučujeme se za sportovní výkon odměnit v jedné z místních restaurací. Vyzkoušejte například vyhlášenou restauraci Na Kocandě, na kterou narazíte cestou od chrámu sv. Jana Nepomuckého v části města zvané Krahulčí. Příjemná obsluha, posezení na zahrádce a dobré jídlo skvěle zakončí váš výlet.
(adresa: Krahulčí 14, Telč / WEB)

 

PŘÍRODA & ODPOČINEK
 

Zahrada zámku Řečice
Tato historická stavba obce Řečice byla na konci 17. století přestavěna z tvrze na zámek v barokním duchu a poskytuje příjemnou procházku zdejší zahradou. Jednopatrová obdélníková budova zámku s mansardovou střechou je sice veřejnosti nepřístupná, nicméně stavba skýtá mnoho zajímavých architektonických prvků.
(adresa: Řečice 1, Volfířov)

Odpočinek v třešňovém sadu a kaplička Panny Marie, Mysletice
Cestou z Mysletic si můžete oddychnout ve stínu stromů zdejších třešňových sadů na konci města a poté vyšplhat na hustě zalesněný kopec Lopata, kde naleznete malou kapličku zasvěcenou Panně Marii.

Studánky Křížová louka a V Ježově
Proč se občerstvovat v restauracích či kioscích, když se můžete svlažit u místních studánek s pramenitou vodou? Tyto dvě upravené zastávky jsou nedaleko silnice cestou do Praskoles a krom čerstvé osvěžující vody vám nabídnou i stín okolních stromů ke krátkému odpočinku

Výhled u poutního chrámu Krahulčí
Krahulčí je vyhlídkové místo nedaleko vesnice Dobrá Voda, na jehož vrcholu stojí poutní barokní chrám Krahulčí, jako první v českých zemích zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Po požáru střechy počaly v roce 1991 opravy a v současné době představuje tento chrám unikátní stavbu s širokým výhledem po svém okolí.
(adresa: Krahulčí 31)

 

TIP: DALŠÍ PŘÍPADNÉ ZASTÁVKY NA VÝLETY NEJEN V OKOLÍ TELČE NAJDETE V NOVÉ APLIKACI E.ON PRO CYKLISTY NEBO KDYŽ SI NASKENUJETE QR KÓD NÍŽE. 

 

mapa telčQR kód Telč

Pokud chcete zažít jízdu na elektrokole nebo elektroskútru v jiné turistické lokalitě, vyberte si e-půjčovnu podle vašeho vkusu: www.ecofuture.cz/pujcovny

Témata:

Doporučujeme

Další
Napijte se vody. Dokud to jde