Japonsko uvažuje o obří solární elektrárně na oběžné dráze

Po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima se Japonsko rozhodlo pro zásadní obrat ve vývoji své energetické politiky. Aktuálně dokonce uvažuje o stavbě solárních elektráren na oběžné dráze.

Jakkoliv to možná zní jako čistokrevné science fiction, nejsou solární elektrárny na oběžné dráze naší planety úplná fantasmagorie. Dokládá to ostatně i zájem dalších států než jen Japonska. Američané už zkoušejí posílat sluneční energii z vesmíru na Zemi pomocí rádia a o stavbě slunečních elektráren ve vesmíru uvažují také.

Japonská vesmírná agentura JAXA (obdoba americké NASA či evropské ESA) se však v tomto ohledu možná dočká primátu. Na rozdíl od dvou zmíněných „rivalů“ totiž aktuálně představila poměrně detailní plán, podle kterého chce spustit funkční demonstrační projekt orbitální solární elektrárny do roku 2020.

Zhruba v roce 2030 by pak Japonci chtěli na oběžné dráze spustit solární elektrárnu o výkonu 1 GW (pro srovnání, jaderná elektrárna Temelín má výkon 2 GW). Sluneční energii budou přímo ve vesmíru, na geosynchronní dráze ve výšce 36 000 km, zachycovat gigantické solární panely o rozměrech několika kilometrů a hmotnosti 10 000 tun. 

Tuto energii následně budou přenášet pomocí mikrovlnného záření na Zemi, kde ji zachytí antény umístěné podle plánu JAXA na moři. Japonská vesmírná agentura patří k lídrům v oblasti využití solární energie ve vesmíru. Před lety například poprvé v praxi ověřila možnost pohonu vesmírných lodí pomocí slunečního větru, a de facto tak stvořila první vesmírnou plachetnici jménem IKAROS.

Pokud by se Japonsku podařil průlom i v oblasti výroby a přenosu energie z vesmíru na Zemi, znamenalo by to start zcela nového průmyslového odvětví. A zřejmě i revoluci v oblasti energetiky. K tomu, aby se něco takového podařilo, bude ale třeba mimo jiné vyřešit i problematiku dopravy nákladů na oběžnou dráhu. Na tomto problému ale v současné době pracuje řada společností na celém světě, mimo jiné i SpaceX známého podnikatele Elona Muska.

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030