První auto, které jde řídit z invalidního vozíku

kenguru

Lidé upoutaní na vozík se dnes sice mohou běžně přepravovat autem, ale vyžaduje to nemalé úsilí a dostatek času. Mladá americká firma se rozhodla, že život vozíčkářům zjednoduší. Navrhla pro ně speciální elektrické auto jménem Kenguru.

Kenguru, elektrické auto pro vozíčkáře, se mělo původně začít vyrábět už před dvěma lety. „Objevily se ale nějaké technické problémy, které nás donutily vrátit se zpět k rýsovacím prknům. Zároveň jsme mezitím potřebovali na rozjezd výroby sehnat další peníze,“ komentovala situaci pro magazín AutoblogGreen šéfka firmy Stacy Zoern.

Kenguru rozhodně není prvním automobilem speciálně navrženým pro vozíčkáře. Ostatně, i běžná auta se dnes upravují tak, aby pro ně byla snáz přístupná a ovladatelná. Jenže jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. A když, tak s obtížemi.

I to byl důvod, proč vzniklo Kenguru. Je to miniaturní specializovaný dopravní prostředek, který vyniká tím, že do něj může vozíčkář rovnou najet. Nemusí se tedy nijak přesouvat ze svého vozíčku. To je umožněno mimo jiné použitím elektrického pohonu, který je kompaktní a nezabírá v konstrukci vozítka příliš místa.

Malé auto je dlouhé 2125 mm, široké 1620 mm a vysoké 1525 mm. Je tedy o plných 375 mm kratší než oblíbený malý elektromobil Smart ED. Celková hmotnost bez řidiče je pouhých 550 kg! Na přední nápravě má vůz k dispozici dva elektromotory o výkonu 2 kW, které mu dokážou udělit maximální rychlost 45 km/h.

Pro takový jezdící plastový obal je to akorát. Dojezd na jedno nabití baterií by měl činit kolem 70 až 100 km. Do prudkých kopců ale Kenguru šplhá nerad. Cena nastavená na přibližně $25 000 (v přepočtu asi 500 000 Kč) není nízká, ale odpovídá faktu, že jde de facto o zdravotní pomůcku. Koneční zákazníci na ni nakonec budou moct získat řadu státních příspěvků, a to jak v USA, tak v Evropě.

Podle Stacy Zoern potřebuje firma v současné době k rozjezdu výroby získat od investorů $500 000 (v přepočtu asi 10 mil. Kč). Vyrábět by se auta měla ručně přímo v USA, konkrétně v městečku Pflugerville v Texasu. Není bez zajímavosti, že původní návrh vozítka pochází z Maďarska.

Témata:

Doporučujeme

Další
Jak cestovat po Evropě, ušetřit a nepoštvat si proti sobě přírodu