Krmítko pro ptáčky z PET lahve

Zima bývá pro většinu divoké zvěře dobou nedostatku potravy. Ptactvo se sice přiživí z nejrůznějších zdrojů a stačí mu málo, nicméně pomoci nikdy nezbývá a malí opeřenci to ocení. Mimo to není nic krásnějšího než s hrnkem horkého čaje pozorovat, jak se kolem zasněženého krmítka přátelsky prohání nejrozmanitější exempláře ptačí říše.

Aby krmítko správně fungovalo a ptáčci ho mohli používat bez jakýchkoli obav či nebezpečí spočívajících ve špatné konstrukci či útoku predátorů, je důležité dodržet při jeho výrobě několika zásad. Určitě se vyvarujte ostrých hran či hrotů, které by opeřeným návštěvníkům mohly ublížit. Krmítko umístěte do závětří nejlépe na jih či východ, a to co nejdříve, aby si na jeho přítomnost ptáčci zvykli ještě před napadnutím prvního sněhu. Nedílnou součástí je také obsah krmítka. Pamatujte, že ptáci mají zcela jiný trávicí systém než lidé a nesmíme jim dávat vše, co bychom sami ocenili. Z nejhorších jsou slané a kořeněné potraviny, těstoviny či uzené výrobky, které ptákům způsobují trávicí potíže a mohou skončit i samotnou smrtí. Naopak jim bez obav můžeme nabídnou především olejnatá semínka (slunečnice, mák, ořechy i řepka), zrní, nejrůznější přírodní plody a sádlo či lůj.

Sestavení ptačího krmítka zkrátka neodmyslitelně patří k podzimním a zimním tradicím. Mnoho kutilů preferuje pevná dřevěná krmítka, která připomínají malé chatičky, a jejich účel je spíš estetický nežli praktický. My vám přinášíme velice jednoduchý návod na závěsné krmítko, které zvládnete vyrobit za deset minut, a ještě u něj zrecyklujete PET lahve.

krmitka

Budete potřebovat:

PET lahev
dvě kuchyňské vařečky
provázek
řezák
trychtýř
sypkou venkovní směs ptačího zobu

Postup:

krmitka

Ke dnu plastové lahve řezákem naproti sobě prořízneme dva malé křížky o průměru cca 1,5 cm (dle průměru rukojeti vařeček). Stejný úkon opakujeme o něco výše o 90 stupňů jinde.

 

krmitka

Zhruba 2 centimetry nad křížky z jedné strany vyřízneme kulaté otvory široké a vysoké asi 3 až 4 centimetry.

 

krmitka

Křížky protáhneme rukojeti vařeček tak, aby jejich konce tvořily na jedné straně lopatku na zrní a na druhé straně bidýlko.

 

krmitka

Dovnitř PET lahve pak začneme střídavě pomocí trychtýře sypat nejrůznější druhy semínek a zobu tak, aby nám vytvořily pěkné barevné přechody.

 

krmitka

Nakonec uděláme do víčka lahve malou dírku, kterou protáhneme provázek na zavěšení. Na vnitřní straně víčka uděláme několik uzlů, aby skrz dírku provázek neproklouzl.

 

krmitka

Nyní už stačí jen krmítko zavěsit a počkat, až přilétnou první návštěvníci.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti