Elektrický biotraktor pro ekofarmáře

kulan
Kulan - traktor budoucnosti (foto: POLY-LAB.NET)

Němečtí vědci a inženýři zase jednou přicházejí s revolučním nápadem. Tentokrát se jim do cesty inovací postavil traktor, a tak se jali jej upravit k obrazu svému. Výsledkem je Kulan.

V oblasti zemědělství obvykle netrénované oko o mnoho inovací nezavadí. Traktory v České republice mají průměrné stáří přes 35 let, a tak jsme na staré Zetory tak nějak zvyklí. Jenže svět kolem nás se nezastavil a vývoj pokračuje kupředu.

Ostatně, docela nedávno jsme psali o tom, že přísné emisní normy se brzy nevyhnou právě ani těžké technice. V sousedním Německu už se právě na tuhle situaci připravují. Kulan je zcela nový typ plně elektrického tažného zařízení neboli traktoru.

Elektrický traktor Kulan vznikal v laboratořích POLY-LAB.NET celkem dva roky, od roku 2012 do teď. Práci koordinoval také Fraunhoferův technologický institut. Celkem se na projektu podílelo 15 různých firem a vývoj Kulanu podpořilo také německé ministerstvo ekonomiky.

Kulan vypadá úplně jinak, než jak si dnes běžně představujeme traktor. Váží pouhých 300 kg, ale dokáže uvézt až jednu tunu. Konstruktéři využili pro minimalizaci hmotnosti moderní materiály jako je hliník, polyuretan či skelná vlákna.

Plně nabitá baterie Kulanu vydrží až šest hodin, během kterých dokáže traktor ujet klidně i 300 km (v závislosti na aktuálním zatížení, profilu cesty a počasí). O pohon stroje se starají dva elektromotory umístěné přímo v kolech. Malá korba umístěná vzadu za sedačkou je vyrobena z tvrdého papíru.

Podle Marcuse Knoblocha, síťového manažera POLY-LAB.NET, se ve vývoji nových lehkých materiálů a elektrických pohonů pro oblast zemědělství ukrývá obrovský potenciál. Kulan má podle něj demonstrovat, jak by mohla vypadat úsporná, bezemisní řešení pro zemědělce budoucnosti.

Projekt elektrického traktoru Kulan aktuálně v Německu získal také cenu v národní inovační soutěži „Země nápadů 2014/15“.

Témata:

Doporučujeme

Elektrický biotraktor pro ekofarmáře
Další
CES 2018 nám ukázal, jak bude vypadat doprava budoucnosti. Na co se můžeme těšit?