Lampa z vodních řas

Latro lamp
Postihl vás náhlý výpadek proudu? Světlo v místnosti i na cestách si můžete dopřát, aniž byste se museli trápit s hledáním svíčky nebo baterky. Příroda totiž pracuje za vás. 

Britský návrhář Mike Thompson sídlící momentálně v nizozemském Eindhovenu přišel s nápadem na praktickou stolní lampu Latro, která díky šikovným řasám vyrábí dost světla na přečkání černé hodinky.

Co činí Latro lampu fenomenální, je především jednoduchý princip, na kterém funguje. Nepotřebujete totiž nic jiného, než jen trochu čerstvé vody a dostatečný zdroj oxidu uhličitého. A ten přece nosíme všude s sebou, v plicích! 

Na jeden výdech jsme ho schopni vyprodukovat okolo 500 mililitrů. A to je pro Latro lampu víc než dost. Celé zařízení funguje jako jedna velká bio-baterie, která těží z energie produkované řasami při fotosyntéze.

K jednoduchým vynálezům vede často překvapivě dlouhá cesta. Za Latro lampou stojí mnohaletý výzkum univerzit v čínském Yansei a ve Stanfordu. 

Pochopitelně, že tu vědci v laboratořích nedumali nad lampami, ale zajímali se spíše o fotosyntézu, nanotechnologie, energetickou efektivitu a fyziologii řas. Jenže právě tenhle „vědecký základ“ umožnil nyní vytvořit Mikeovi Thompsonovi velice efektní svítilnu. 

Řasy ke svému životu potřebují jen vodu, oxid uhličitý a sluneční záření.  Stačí tedy, pokud umístíte Latro lampu někam na okno, a budete se starat o dostatečný přísun vody. 

A až přijde na černou hodinku, stačí dovnitř jen přifouknout trochu oxidu uhličitého a díky chemické reakci řasy ožijí zelenkavým světlem.

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: projekty, které zachrání svět