Londýn by mohl mít plovoucí cyklostezku

Budovat nové cyklostezky ve velkých evropských metropolích není snadný úkol. Britové proto chtějí postavit plovoucí cyklostezku přímo na Temži.

Už před pár měsíci jsme informovali, že v Londýně mohou vyrůst cyklistické superdálnice. Zdá se, že sliby starosty Londýna Borise Johnsona nakonec dojdou naplnění. Byl to ostatně on, kdo slíbil, že do cyklistické dopravy ve svém městě investuje přes miliardu eur.

Nová plovoucí cyklostezka položená přímo na řece Temži má propojit městské části od jihozápadní Battersea až po finanční centrum Canary Wharf. Nejspíš i proto, aby bankéři mohli do práce jezdit na kole. Celková délka má dosáhnout 12 km.

Na plovoucí cyklostezku bude možné najet běžně z ulice pomocí specializovaných ramp. Plovoucí cyklostezka nebude pevně ukotvena ke dnu, nýbrž bude skutečně plavat na vodě. To proto, aby se mohla přizpůsobovat výšce hladiny Temže.

Plnou délku 12 km bude možné podle autorů, konsorcia River Cycleway, urazit během 30 minut. My bychom řekli, že spíš bude záležet na tom, jak rychle budete šlapat. Pochopitelně ale celá tato „sranda“ nebude zadarmo, a tak autoři plánují vybírat plošné vjezdné v hodnotě £1.50 (asi 50 Kč).

Po cestě budou k dispozici kiosky s občerstvením a zastávky, kde si cyklisté budou moct oddechnout. Dokonce mají být k dispozici i půjčovny kol včetně přípojných kočárků pro děti.

Cyklostezka bude po celé své délce osvětlena úsporným osvětlením, které má veškerou energii (stejně jako zbylá infrastruktura stezky) čerpat z obnovitelných zdrojů energie. Primárně ze solárních panelů umístěných na lampách, ale údajně i větrných a vodních elektráren.

Pokud vše půjde dobře, mohla by se cyklostezka na Temži objevit už do dvou let. Ovšem pouze za předpokladu, že se konsorciu podaří získat peníze na studii proveditelnosti a následně soukromé investory, kteří celou tuhle dozajista velmi drahou záležitost zafinancují.

Témata:

Doporučujeme

Další
Fandíte robosharingu, nebo víčkotisku? E.ON Energy Globe v roce 2030