Na šanghajském autosalonu vstoupí Škoda do elektromobilové rodiny

Šanghajský autosalon se bude konat od 19. dubna a toto datum navždy vstoupí do historie mladoboleslavské automobilky. Po několika letech, kdy se takřka všechny automobilky soustředily na elektromobilitu a vyvíjely první koncepty, se škodovka rozhodla do této elektromobilové rodiny vstoupit právě tento rok v Číně.

škoda vision e
Vizualizace modelu Vision E. foto: Škoda Auto

Ve Škodě Auto běží přípravy a vývoj na plné obrátky a první koncept na čistě elektrický pohon a autonomní řízení v historii automobilky představí na zmíněném šanghajském autosalonu. Jak to už u škodovky bývá, sice s novým typem automobilu nepřichází na trh jako první, ale zato s velmi kvalitním modelem, který strčí do kapsy mnoho dosavadních modelů od ostatních automobilek.

 

První elektrické auto od Škody bude SUV kupé Vision E

Vision E bude dosahovat dojezdu až 500 km. Pomocí dvou elektromotorů s výkonem 225 kW dosáhne maximální rychlosti 180 km/h. Se studií Vision E umožňuje Škoda také nahlédnout do již brzy realizovaných forem autonomního řízení. Podle nejnovějších odhadů bude již v roce 2030 zhruba 15 procent všech nových automobilů jezdit plně autonomně. Studie Škoda Vision E splňuje předpoklady pro dosažení třetí úrovně autonomního řízení. Umí se automaticky pohybovat v kolonách, v režimu autopilota projet některé úseky dálnic, držet se v jízdním pruhu nebo se naopak vyhýbat, předjíždět, automaticky vyhledávat volná parkovací místa a automaticky na ně zajíždět a vyjíždět z nich. Vision E ale je pouhou vlaštovkou.

škoda vision e
Takto vypadala první zveřejněná vizualizace Vision E. foto: Škoda Auto

Elektrifikace modelové palety značky Škoda bude zahájena již v roce 2019 uvedením modelu Superb s plug-in hybridním pohonem. Krátce poté v roce 2020 bude následovat čistě elektricky poháněný sériový vůz. Do roku 2025 pak značka rozšíří svou nabídku o pět čistě elektricky poháněných automobilů. Nyní už nezbývá nic jiného než počkat na oficiální cenu elektrifikovaných modelů. Ta totiž ukáže, jak budou elektromobily od Škody Auto úspěšné.

škoda vision e
foto: Škoda Auto

Témata:

Doporučujeme

Další
Novinky v elektromobilitě dle největšího amerického autosalonu. Podívejte se na to nejzajímavější z NAIAS