Nadšenec si postavil vlastní vznášedlo

Britský vynálezce Colin Furze, osobnost dobře známá na webu YouTube, se aktuálně pochlubil svým nejnovějším strojem. Jde o vznášedlo postavené podle vlastního návrhu doslova „na dvorku“.

Základ nového vznášedla Colina Furze tvoří dvě velké vrtule připevněné na spalovací motory, které běžně používají například paraglidisté. Pro ně vyrobil tento šikovný inženýr vlastní rám, na který obě vrtule připevnil tak, aby jejich výtlak směřoval dolů.

Obdivuhodná je nejen skutečnost, že něco takového dokázal sestrojit a své snahy dokumentoval s pomocí videí publikovaných na YouTube, ale především fakt, že svůj stroj dotáhl do úspěšného konce. A přežil, aby ho mohl všem ukázat! Přesvědčte se sami:

Ovládání amatérského hoverbiku neboli vznášedla není právě jednoduché. Není to nijak pohodlný, rychlý ani mrštný stroj. Ale o to ani nešlo. Furze chtěl dokázat, že je vůbec možné něco takového vyrobit. A dokázal.

Během vývoje a výroby vyzkoušel mnoho různých typů a tvarů rámů. Když přišel na ten správný, musel se stroj naučit řídit. To se pochopitelně neobešlo bez pár pěkných karambolů a několika zlámaných listů vrtulí.

"Ovládat tuhle věc je sám o sobě takový malý zázrak," přiznává Colin. On a jeho pomocníci měli pár nápadů, jak let stabilizovat, ale nemohli si už dovolit přidávat žádnou hmotnost navíc. Nakonec se prostě raději naučil, jak se svou malou „bestií“ zacházet.

Po pár týdnech práce zvládl amatérský inženýr a vynálezce Colin Furze to, co zatím žádný tým komerčních vývojářů nedokázal. Možná to bude takové malé popostrčení a v budoucnosti se dočkáme i komerční nabídky podobného zařízení.

V minulosti si Colin sestrojil například tryskové kolo, tryskovou motokáru nebo driftovací tříkolku. S čím přijde přístě? Sledujte jeho web www.colinfurze.com

Témata:

Doporučujeme

Další
Energy Globe: globální zásobárna nápadů na lepší svět