NÁVOD: Co s korkovými špunty?

Znáte to. Sklenka vína k večeři, jedna lahvinka na návštěvu příbuzných, druhá na oslavu narozenin a odpadkový koš na sklo začíná přetékat přes okraj. Jak s lahvemi naložit si ukážeme až příště. Dnes přišel čas na jejich nepatrnou, avšak velmi variabilní a skvěle recyklovatelnou součást – korkový špunt.

Ačkoli je korek snadno ekologicky odbouratelný, jedná se o tak všestranný materiál, že ho mnohem lépe můžeme dále využít, a zapojit tak do našich každodenních životů v novém kabátku. Korek je získáván odřezáváním kůry z dubu korkového či korkovníku amurského a obsahuje až 45 % přírodního polymeru zajišťujícího vysokou pružnost a odolnost. Užívání této kůry v šestnáctém století zcela převrátilo tehdejší skladování vína a právě díky němu si dnes můžeme vychutnat i sklenku šumivého sektu.

Při kreativní recyklaci špuntů se snažíme využívat všechny tyto skvělé vlastnosti a díky naší zručnosti jim dodáváme přidanou estetickou hodnotu. Přestaňte je tedy vyhazovat a uvidíte, jak rychle se vám doma nashromáždí. Poté si dle našich jednoduchých tipů můžete vytvořit skvělou funkční dekoraci.

Rohožka ke dveřím

Co potřebujeme

Potřebujeme

korkové špunty

řezák

silikonové lepidlo či jiné pevné a rychleschnoucí lepidlo na tento materiál

podložku z ohebného materiálu

Tvorba korkové rohožky

Postup

Všechny špunty rozřežeme podélně na dvě poloviny. Korky lepíme na podložku nejprve v jedné řadě horizontálně a posléze pokračujeme vertikálně. Tyto varianty střídáme ob řadu. Doporučuji je lepit na podložku z gumy či pevné látky, na které bude držet vámi zvolené lepidlo. Pokud totiž korky lepíte rovnou, mohou se od sebe velmi snadno oddělovat.

Rohožka z korkových špuntů

 

Aby moli nedostali šanci

Korková svorka

Potřebujeme

korkové špunty
řezák

Postup

Korky nařízneme vždy zhruba do poloviny tak, aby se daly rozevřít, ale zároveň nepopraskaly. Nasouváme na otevřené potraviny (mouka, strouhanka apod.). Korek skvěle a stylově okraj sáčku utěsní.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti