NÁVOD: Jak se domácí cestou zbavit plevele

Z představy plevelem zarostlých záhonů se většině zahradníků tmí před očima. Nejenže tyto většinou nevyužitelné rostliny zabírají místo a přidělávají práci, navíc intenzivně vysušují půdu zahrady, neboť plevel průměrně spotřebuje dvakrát více vody než ostatní pěstované rostliny (kvůli větší savosti kořenů). Mimo to svojí bujnou listovou plochou zastiňuje okolní výsadby, což negativně ovlivňuje růst, vývoj a plodnost ostatních pěstovaných rostlin. Plevele jsou taktéž nositeli houbových a virových chorob a mohou je přenášet na zdravé ovoce a zeleninu. V neposlední řadě kořeny plevele uvolňují do půdy až třikrát více oxidu uhličitého, čímž z ní vybírají většinu živin potřebných pro růst naší úrody. Proti plevelu se tedy bojovat vyplatí. Jaké přípravky jsou ale nejvhodnější?

Užívání chemických postřiků či posypů pro odstranění plevele neblaze ovlivňuje půdu i naše zdraví a životní prostředí. Běžně užívané herbicidy v sobě totiž obsahují glyfosát, který se v pěstovaných rostlinách ukládá a ani sebedůkladnějším omytím plodů se jej nezbavíme. Ošetřováním a konzumací úrody se tak do našich těl dostávají nebezpečné toxické látky. Existuje však mnoho nezávadných přípravků, kterými zabráníte růstu plevele a většinu z nich najdete v každé kuchyni či spižírně. Podívejte se na ty nejoblíbenější způsoby a dejte chemii sbohem.

vinný ocet

Vinný ocet
Vinný ocet je jedním ze základních domácích přípravků proti plevelu. Stačí jej nalít do rozprašovače a opakovaně jím rostliny nastříkat. Opakovanou aplikací se ocet dostane z listů až na kořeny a většinu rostlin tato látka zahubí.

Mulčovací kůra
Mulčováním nejen zabraňujete prorůstání půdy plevelem, ale také udržujete její vlhkost a zabraňujete odpařování vody. Podobně poslouží například i jutový pytel. Použitý materiál si však musí zachovávat čistě přírodní charakter.

Slepice

Slepice
Dvorek plný slepic nám nejen přináší pravidelnou zásobu domácích vajíček, navíc se slepice vyzobáváním malých zárodků plevele skvěle starají o naši zahrádku. Slepice milují nejrůznější semínka a malé rostlinky, a tak se postarají o plevel v počátečním stádiu a narostlé úrody si všímat nebudou.

kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka
Specifický druh lepku obsažený v kukuřičné mouce blokuje klíčení a zabraňuje tak plevelu v jeho růstu. Tento způsob je však lepší použít až zhruba v polovině léta, aby již nemohl ohrozit ostatní pěstované rostliny.

ruční pletí

Ruční pletí
A nakonec jeden ne příliš oblíbený, ale zato zaručeně nejúčinnější způsob – ruční pletí. Natáhněte si rukavice, zaklekněte do záhonu a systematicky vytrhávejte veškeré nechtěné rostlinky. Pokud tento starý dobrý způsob následně zkombinujete s výše zmíněnými, záhonky se vám jistě povedou udržet čisté až do konce sezóny.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti