NÁVOD: Jak vyrobit přírodní odpuzovače hmyzu

Léto je super – nekonečné povalování v trávě, posezení na zahradě a dlouhé večery u vody… Vzpomínky na tyto skvělé momenty nám ale kazí jeden velice otravný element, hmyz! Až si příště budete po noci strávené ve stanu či večerní grilovačce nespokojeně škrábat čerstvé štípance od komárů, teprve naplno doceníte naše dnešní tipy na domácí přírodní odpuzovače, které vás před nimi napříště uchrání.

Kromě účinku na komáry tyto recepty složené z běžných surovin spolehlivě poslouží taktéž na lince v kuchyni či ve spíži, kde odradí nenechavé mouchy a jiný hmyz znehodnocující potraviny. V návodech vycházíme z čistě přírodních surovin především v rámci vyloučení jakékoli toxicity a zdravotní závadnosti přípravku. Volené přírodní zdroje nejsou agresivní a jejich použití tak bez obavy alergické reakce mohou použít i děti či náchylnější jedinci. Komáři zkrátka nesnáší vůně, které lidské smysly naopak vřele uvítají. Limetka, hřebíček a mnoho nejrůznějších základních bylin na okenní římse v kuchyni či obývacím pokoji tak navíc pohltí pachy a provoní místnost příjemnou svěží vůní. Zabijete tak doslova dvě mouchy jednou ranou!

E.ON RÁDCE: JAK CHRÁNIT PŘÍRODU?

Hřebíček a limeta

Hřebíček a limeta

Ingredience:

hřebíček
limeta

Postup:

Limetu rozkrojíme napůl a hřebíček zapícháme tenčí částí pravidelně do její dužiny. Položíme na talířek a necháváme na okenních římsách či na dalších potenciálních příletových cestách hmyzu. Tato voňavá kombinace je rozhodně odradí.

 

Vonná svíce

vonná svíce

Ingredience:

větvičky čerstvých bylinek (máta, tymián)
limeta či citron
voda
miska či zavařovací sklenice
plovoucí svíčka

vonná svíce

Postup:

Do sklenice natrháme promnuté listy či rovnou celé větvičky připravených bylinek. Citrusy nakrájíme na kolečka či menší kousky (dle velikosti sklenice) a zalijeme vodou. Na hladinu položíme plovoucí svíci a zapálíme.

E.ON RÁDCE: JAK CHRÁNIT PŘÍRODU?

vonná svíce

 

Repelent do rozprašovače

domácí repelent

Ingredience:

esenciální olej (nejlepší citronová tráva či pomeranč)
vilínový extrakt, vodka či alpa
převařená či destilovaná voda
rozprašovač

Postup:

Tento repelent je vhodný jako součást každého batohu na výlet do přírody. Vilínový extrakt je možné nahradit klasickou vodkou či alpou. Tuto složku smícháme v poměru 1:1 s převařenou či destilovanou vodou, nakapeme zhruba 8 až 15 kapek esenciálního oleje (dle velikosti rozprašovače a intenzity vůně) a důkladně protřepeme. Přelijeme do rozprašovače a můžeme vyrazit na cesty.

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti