NÁVOD: Jak zbavit vaši zahradu slimáků přírodní cestou

Sklizení krásné a šťavnaté úrody na konci sezóny je snad největším zadostiučiněním všech nadšených zahradníků. Na našich šťavnatých salátech a dozrávajících jahodách si ovšem rádi pochutnají i ostatní nezvaní obyvatelé zahrady – zákeřní slimáci.

Slimáci jsou měkkýši nejrůznějšího zbarvení, z nichž největší škody v našem prostředí způsobuje hnědo-oranžový Plzák španělský. Tento slizký nepřítel vylézá především v noci, během níž dokáže zlikvidovat celou rostlinu. Jeden slimák naklade až 200 vajíček a jelikož pro páření není nutné mít samce i samice, množí se opravdu velmi rychle. Že vaši úrodu tito škůdci napadli, zjistíte podle okousaných či proděravělých listů.

 

Základem je prevence

Přes den jako úkryt před sluncem slimáci vyhledávají stinná a vlhká místa. Proto je dobré odklidit ze zahrady nejrůznější kameny, trámy a další potenciální úkryty. Stejně tak si libují ve stínu neposekané trávy – její pravidelné sekání je tedy více než žádané. Pokud se na vaší zahradě však již zabydleli, nezbývá než jejich aktivní likvidace.

Likvidace

Na slimáky vyzrajete mnoha cestami, ne všechny jsou ovšem přijatelné pro vaši zahradu či celkovou ochranu životního prostředí. Běžně používané chemické postřiky slimáky odradí, nicméně některé taktéž mohou neblaze ovlivnit růst a kvalitu rostlin i půdy. Obecně platí, že chemie a příroda nebývá tím nejlepším spojením.

Existuje však mnoho neškodných domácích receptů, které vám boj s těmito zákeřnými škůdci usnadní. Využít můžete mnoho běžných surovin přímo z kuchyně či záhonků. Pokud tedy i vy se slimáky válčíte, zkuste naše dnešní recepty.

ingredience
Česnek, pivo, chilli a olej. To vše vám stačí k boji se slimáky.

 

Česnekový postřik

Ingredience
několik hlaviček česneku
stolní olej
rozprašovač

Postup
Jednotlivé stroužky česneku nasekáme či utřeme najemno, promícháme s olejem a necháme pár dní louhovat. Během louhování směs párkrát promícháme. Nanášíme přímo na listy rostlin.

Koláž česnek

 

Pivní lázeň

Ingredience
pivo
miska

Postup
V zemině napadeného záhonku vyhloubíme jamku, do které zasadíme misku o průměru zhruba 15 cm. Do ní poté nalijeme pivo, které slimáci přímo milují. Jeho vůně je přivede až k pivní lázni, ve které se posléze utopí.

pivní lázeň

 

Chilli postřik

Ingredience
cca 30 chilli papriček
stolní olej
rozprašovač

Postup
Postupujeme podobně jako u česnekového postřiku. Chilli papričky nasekáme či rozemeleme nadrobno a necháme louhovat v oleji několik dní. Postřik poté nanášíme rozprašovačem přímo na postižené rostliny.

Chilli postřik

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti