NÁVOD: Dýňové krmítko pro ptáčky

Zima se blíží mílovými kroky a než sníh převezme vládu nad krajinou, měli bychom se na to důkladně připravit. Sami o sebe se postarat samozřejmě umíme – co takhle ale věnovat trochu pozornosti i těm, kteří to pod sněhovou přikrývkou tak dobře nedovedou? Udělejte letošní zimu i něco pro ptáčky a vyrobte jim krásná krmítka plná dobrot. Kromě dobrého pocitu si uděláte mnoho nových kamarádů a výhled z okna do zasněžené krajiny rázem ožije.

Největším kladem těchto krmítek je fakt, že jej můžete zhotovit z dýní, které vám nebo sousedovi zbyly na zahradě. Ptáčci organická krmítka přímo milují, protože mohou ozobávat i jejich vnitřek a cítí se tam mnohem přirozeněji. Výroba je jednoduchá a nezabere ani pět minut. Při zavěšování myslete především na přirozené predátory, kteří se kolem krmítek budou celý den poflakovat a čekat na svojí příležitost. Zavěste je tedy do dostatečné výšky, kam kočky nedosáhnout či nevylezou a ptáčkové tak budou méně ve stresu.

Potřebujeme:

Potřebujeme:

Menší či středně velké dýně

Směsi ptačího zobu

Nůž

Provázek

 

Postup:

Postup výroby 1

Do dýně vyřízneme otvor do tvaru L - to znamená, že odřízneme jednu čtvrtinu dýně. Vnitřek zbylého plodu pečlivě vydlabeme, aby dutina zůstala co nejčistší a stěny co nejtenčí.

Za Stopku dýně uvážeme provázek, za který vzniklé krmítko můžeme zavěsit na stromy, pod pergolu či kamkoli jinam do bezpečné výšky. Pak už jen stačí naplnit nejrůznějšími pochoutkami a ptáčci mohou začít hodovat.

 

Směsi

Ať už konopí, slunečnice, řepku, melounová či dýňová semínka, mák, lněná semínka nebo proso, ptáci obecně milují všechna možná semínka. Obzvláště vám poděkují za ta tučná (především slunečnicová), která jim poslouží jako osvědčený zdroj energie. Vítané jsou taktéž jádra z ořechů, ovesné vločky či strouhanka.

Velmi chytré je spojit směs tuhým tukem, nejlépe sádlem či lojem, což ze semen vytvoří kompaktní hmotu, jednotlivá semínka z krmítka nepadají a ptáčci si udělají dostatečné zásoby tuku. Mějte ovšem na paměti, že například pěnkavy či chocholouši nejraději sbírají spadaná semínka pod krmítkem – na pořádek tedy hledět nemusíte.

koláž směsi

Každý druh ptáčka ocení jiný zob, při míchání směsi si tedy nejprve rozmyslete, jaké strávníky chcete ke krmítku nalákat. Jelikož je výroba ale velmi snadná, doporučujeme krmítka umístit dále od sebe a do každého nasypat krmení pro jiný druh.

Kosi například nejvíce oceňují nejrůznější bobuloviny jako jeřabiny či nadrobno nakrájená jablka a mrkev. Pěnkavy, vrabci, zvonci a další malí ptáčkové oblibují semínka obilovin či plevelů a sýkorky, modřinky či koňadry naopak nejlépe pohostíte lojem či jinou tukovou směsí.

3

 

Čím rozhodně nekrmit

Pamatujte, že ptáčkové nejsou odpadkové koše a rozhodně tak krmítka neplňte zbytky vašich jídel. Vyvarujte se taktéž těstovinám, dochucovaným potravinám či jakékoli zkažené či plesnivé potravy.

final

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti