NÁVOD: Miska ze staré gramofonové desky

Ještě před několika desítkami let představovaly gramofonové desky jedinou možnost poslechu kvalitní reprodukované hudby. V rámci rychlého technologického vývoje se ale během následujících let objevilo mnoho menších a levnějších nosičů s vyšší kapacitou, které desky velmi rychle upozadily a ačkoli se v poslední době poslech gramofonu vrací do módy, rozhodně ne díky jeho technickým parametrům.

I tak pro většinu z nás zastupují krásné bezstarostné chvíle našeho dětství či mládí a zbavit se tak starých, často již nepoužitelných desek (poškrábané, nalomené) s lehkým srdcem nedokážeme. Tento fakt neunikl ani mladým designérům, kteří jejich recyklací ukázali zákazníkům i další kvality a výhody vinylového materiálu. S podstaty naší kutilské povahy se brzy recyklace chopili i neetablovaní domácí tvůrci a v dílnách, obývacích pokojích či kuchyních přibývaly často velmi zajímavé doplňky a dekorace.

Jednu z nejoblíbenějších, nejjednodušších a zároveň nejefektivnějších možností recyklace bezesporu představuje vinylová miska, která skvěle odekoruje kuchyni či obývák a díky jejím materiálovým výhodám (lehkost, nosnost, omyvatelnost) poslouží i z praktického hlediska. Vinyl je velmi tvárný materiál a tak tuto práci zvládne bez výjimek každý majitel starých nepoužitelných desek a elektrické či plynové kuchyňské trouby. Vaše vzpomínkové avšak nepoužitelné kusy ze sbírky tak dostanou novou šanci na život a místo stírání prachu z papírových obalů je tak můžete mít každý den na očích. Tak zahoďte nostalgii a zkuste změnit úhel pohledu, uvidíte, že vaše rozhodnutí oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí.

vinyl

Potřebujeme:

Vinylovou desku
Formu (kastrol, formu na bábovku či jakoukoli jinou nádobu podobného průměru, která lze dát do trouby)
Troubu
Rukavice na práci (kuchařské či pracovní)

Postup:

Troubu si předehřejeme na 110 °C. Desku očistíme od prachu a dalších nečistot suchým hadříkem, aby se nám na ni nic nepřipékalo. Vybereme si formu, podle které chceme, aby se deska ohnula, tzn. formu s průměrem velikostně odpovídajícím základu budoucí misky. My jsme zvolili formu na bábovku, která rozměrově ideálně vyhovuje.

vinyl

Formu otočíme dnem vzhůru a desku na ni položíme. Poté opatrně postavíme do trouby a necháme cca 10 minut nahřívat. Deska se sama začne podle dna ohýbat a my ji můžeme popřípadě v pracovních rukavicích upravovat dle libosti a vlastního vkusu. Jakmile miska odpovídá vašim představám, vyjmeme formu z trouby a necháme vychladnout. Cca po pěti minutách je miska hotova a ihned připravena k použití.

vinyl

vinyl

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti