Návod na svítící barvu a sklenice

Ať už mluvíme o světluškách, houbách či kamenech, svítící předměty bez viditelného zdroje svoji magičností fascinují lidstvo odjakživa. Za jejich kouzelnou povahou stojí nejen legendy a pověsti, ale především náš mozek, který si zkrátka není schopný některé věci v krátkém okamžiku vysvětlit. Ačkoli v současné době již fosforové barvivo za magické považuje jen málokdo, můžete si být jisti, že tato dekorace vykouzlí údiv nejen na dětských tvářích.

Vytvoření fosforového barviva je opravdu velmi jednoduché a výsledek více než uspokojivý. Pokud nátěr použijete na venkovní dekorace, nemusíte jej uměle nasvěcovat, o vše se postará denní světlo. Výhodou akrylových barev je jejich snadná mísitelnost s pigmentem, přilnavost k nejrůznějším savým i nesavým povrchům a především odolnost proti venkovním nepříznivým podmínkám, jakými může být především déšť či sníh. Pokud ale chcete barvu použít například na papír či podobný materiál, můžete sáhnout po temperách či jakémkoli jiném vodou ředitelném nátěru, který máte doma.

Než zvolíte materiál na míchání, ujasněte si váš záměr, čili jak a na co hodláte barvu použít. Nespornou výhodou průhledného laku je fakt, že nanesená vrstva nebude za denního světla na povrchu téměř viditelná a dekor se jako kouzlem objeví až po západu slunce. To je vhodné například pro zdobení skleněných předmětů.

svitici barva

Potřebujete:

fosforeskující pigment (zakoupíte ve většině výtvarných potřeb)
průhledný akrylátový lak či jakkoli barevnou akrylovou barvu
dřevěné míchátko
mističku na umíchání

Postup:

svitici barva

Do mističky nalijte zhruba 1 dcl laku či barvy.

svitici barva

Pomalu přisypávejte pigment tak, aby co nejméně hrudkovatěl. Vše poté pečlivě zamíchejte špachtlí. Pigment míchejte především ode dna, kde se často usazuje. Proto barvu při následném použití neustále promíchávejte.

Svítící zavařovací sklenice

Jedním z možných využití při domácím dekorování může být například zdobení zavařovacích sklenic, které vám posléze poslouží jako okrasné květináče, úschovné prostory na malé předměty či zkrátka jen originální zahradní dekorace dotvářející magickou atmosféru potemnělé verandy.

Co se týče způsobu zdobení, fantazii se meze nekladou. Ať již použijete pouze jednu barvu pigmentu nebo jich zkombinujete hned několik najednou (každý umíchaný samostatně), vždy vás výsledek příjemně překvapí. V případě užití více barev je ovšem důležité nanášet odstíny postupně a nechávat je zaschnout, dekor pak působí mnohem čistěji.

Stejně tak je to i se vzory. Můžete se nechat inspirovat či vymyslet zcela nové unikátní způsoby zdobení, vždy je ovšem dobré uvědomit si, za jakým účelem dekoraci vytváříte a kam ji posléze hodláte umístit, aby dekor dobře ladil s jeho okolím.

svitici sklenice

Potřebujete:

zavařovací sklenice nejrůznějších velikostí a tvarů
štětec
rozprašovač
hadřík pro případné začištění

Postup:

svitici sklenice

Nejprve sklenice důkladně očistěte od všech případných mastnot a nečistot.

svitici sklenicky

Lak můžete nanášet štětečkem či špachtlí. V tomto případě si dávejte pozor na stékání barvy, neboť lak není natolik hustý, aby ve větší vrstvě vydržel na jednom místě ve svislé poloze. Barvu tedy nanášejte v menších vrstvách nebo sklenici otáčejte pomalu, aby barva vždy na dané části povrchu stihla alespoň částečně zaschnout. Další působivou a svým způsobem pohodlnější variantou je využití rozprašovače. Barvu aplikujte ze vzdálenosti zhruba 30 cm od sklenice, stříkanec se tak rovnoměrně rozprostře a substance nebude mít tendence stékat na strany.

svitici sklenice

Témata:

Doporučujeme

Další
Malé nenasytné očičko