NÁVOD: Nábytek ze starých krabic

Papírové krabice od spotřebního zboží se pro svůj nosný, skladný a recyklovatelný charakter zařadily mezi další předměty užívané mimo jejich původní záměr. Ať už se stěhujete, malujete kuchyň nebo jen potřebujete uschovat sezónní oblečení, kartonové krabice vždy odvedou dobrou práci za málo peněz. Dnes se ovšem podíváme na způsob využití, který zcela překračuje stín dosavadních nápadů a pomůže nám tak vyřešit mnoho problémů, například při nedostatku židlí během jarního posezení na zahradě s přáteli. Během několika minut totiž můžete zhotovit pohodlnou židli či stolek přímo na míru vašim potřebám, a to bez jakéhokoli nářadí či jiných pomůcek. Postačí papírová krabice a obyčejný nůž.

Tento systém prošel mnoha polohami a výsledná varianta obstojně plní veškerá zásadní kritéria nábytku – nosnost, stabilitu a variabilitu. Jelikož se s kartonem velmi snadno manipuluje, můžeme vše uzpůsobit aktuálním potřebám (nosnost, výška, šířka). Pokud potřebujete zvýšit nosnost, stačí pouze rozšířit základ, čímž zároveň pozitivně ovlivníte stabilitu. Materiál je velmi lehký, nicméně díky své vnitřní struktuře pevný a odolný.

E.ON RÁDCE: JAK SPÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

Když jsem nápad recyklace pomocí opětovného užití začínala reálně konstruovat, hlavním cílem bylo stoprocentní využití každého kousku krabice bez jakéhokoli zbytku. Výsledný systém je navržen tak, abyste v několika jednoduchých krocích zlikvidovali celou krabici. Bez užití dalších lepidel či jiných komponentů můžete nábytek po použití recyklovat stejně jako samotnou krabici (tříděný odpad). Papírový nábytek si zamilují především vaši potomci, jelikož ho bez výčitek mohou pokreslit a dozdobit a zároveň jej (pro jeho lehkost a měkkost) použít jako stavební materiál pro hrady a bunkry či jako základ jiných dětských her.

kabc

 

Potřebujeme:

staré papírové krabice
nůž
pravítko (není nutné, avšak ulehčí práci)

 

Postup:

kabc

Nejprve uřízneme víka i dno krabice. Na plochách každé ze čtyř stěn jemně uprostřed nařízneme vodící linku. Stěnu neprořízneme úplně, pouze ji opatrně připravíme na snadnější ohyb. Stěny podle nářezů ohneme dovnitř krabice.

 

kabc

Nakonec vezmeme dno krabice, po stranách jej nařízneme a konce (cca 4 cm) ohneme dolů. Ve stejné vzdálenosti od konců nařízneme všechny čtyři rohy horní základy krabice a ohnuté konce víka do těchto zářezů zasuneme. Tak vytvoříme vrchní sedací část.

E.ON RÁDCE: JAK SPÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

Nebojte se experimentovat a vymýšlet vlastní druhy nábytku a jejich využití. Tento jednoduchý základ můžete snadno transformovat do nejrůznějších poloh a uvidíte, že vám v létě jistě přijde vhod.

kabc

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti