NÁVOD: Namíchejte si vlastní balzám na rty

Lednový chlad, vítr, námraza a nedostatek slunce představují vlivy intenzivně namáhající naši křehkou fyzickou schránku. Tělo přirozenou cestou nedostává dostatek potřebných vitamínů, zima nás vyčerpává a povětrnostní vlivy vysušují pokožku. Nejvíce trpící částí těla je bez debat obličej, který jako jediný při venkovním pohybu nemůžeme zakrýt, a ten je tak vystaven veškerým rozmarům zimního počasí. Pokud stále marně hledáte balzám na rty, který by vám pomohl zmírnit bolest popraskaných rtů, máme pro vás jeden zaručený tip. Zkuste si namíchat vlastní přípravek z čistě přírodních ingrediencí.

Kosmetické či dermatologické přípravky jsou často velmi drahé a jejich složení obsahuje tolik chemických sloučenin, že jej často ani nedokážeme rozklíčovat. Dostatečnou hydrataci a ochranu přitom dokáže zprostředkovat jednoduchá směs základních surovin na přírodní bázi, jejichž kvalitou a hodnotami si můžete být jisti a zároveň se nemusíte obávat možných alergických reakcí či jiných nežádoucích následků. Mnoha uživatelům například nevyhovuje parfémování, které užívá většina výrobců. V tomto receptu si ukážeme základní směs, kterou dále můžete obohatit dalšími přidanými ingrediencemi.

Bambucké máslo obsahuje mastné kyseliny a rostlinné steroly jako například kyselinu olejovou, palmitovou, stearovou a linolenovou. Tyto látky skvěle fungují nejen na popraskané rty, ale taktéž na kožní vyrážky, jizvy či popáleniny. Kakaové máslo naopak zklidňuje pokožku, silně podporuje její elasticitu a vytváří tuhý film, který ji dlouhodobě chrání před venkovními vlivy. Přidaný je dále i sezamový olej pro větší podporu hydratace a dodání potřebných vitamínů E a B. Finální ingredienci představuje čistý včelí vosk zpevňující konzistenci celého balzámu a dále esenciální olej svojí vůní podporující smyslové vnímání.

Pokud místo balzámu toužíte po lesku plnícím taktéž estetickou funkci místo kosmetických přípravků, do směsi stačí přisypat trochu práškové zlatavé či stříbrné micy. Poměry ingrediencí neberte příliš dogmaticky, přírodní kosmetika je především o tříbení vlastní intuice.

Co potřebujeme

Ingredience:

30 % bambuckého másla

30 % kakaového másla

20 % sezamového oleje

20 % včelího vosku

zlatá nebo stříbrná mica

esenciální olej dle vlastních preferencí

krabička či pudl

 

Postup:

Připravíme si pánvičku či ještě lépe vodní lázeň, v níž by se teplota měla pohybovat jen natolik, aby se ingredience začaly pomalu rozpouštět. Směs se nesmí začít vařit a neměla by být ani vystavena příliš vysokým teplotám. Do pánve či rendlíku nejprve vložíme vosk, a jakmile se začne více rozpouštět, přidáváme másla a nakonec i sezamový olej.

Postup výroby

Když je směs zcela rozpuštěna a všechny ingredience důkladně promíseny, nabereme kousek na lžíci a necháme ztuhnout, abychom vyzkoušeli hustotu směsi. Pokud směs nevyhovuje požadavkům, můžeme ji vykompenzovat změnou poměru. Pokud je tedy směs příliš tuhá, přilijeme více sezamového oleje, naopak v případě tekutosti přidáme další kousek vosku.

1

Když jsme zcela spokojeni, můžeme přisypat trochu micy a přidat pár kapek esenciálního oleje. Nakonec směs opatrně přelíváme do krabiček či balzámových pudlů a po ztuhnutí můžeme okamžitě začít používat.

2

3

5

 

 

Témata:

Doporučujeme

Další
Malé nenasytné očičko