Návod: Výrobte si domácí aviváž

S praním prádla bývá vždycky kříž. Prádlo sice chceme mít měkké, voňavé a dokonale čisté, nicméně se stále snažíme řídit etickými a ekologickými zásadami, které většina pracích přípravků tak úplně nesplňuje. Díky bohu již naši předkové objevili zázrak jménem žlučové mýdlo, které je zcela přírodní, skvěle odstraňuje skvrny a navíc recykluje hovězí žluč jako odpad masného průmyslu. Domácí prací prášek si taky namícháme celkem snadno, ale co s aviváží?

Nejdůležitější účinnou látkou obsaženou v avivážích jsou ionogenní tenzidy, které ve vodě vytvářejí pozitivně nabité ionty a obalují tak vlákna praných tkanin. To ovšem při špatné volbě může způsobovat ekzémy, ničit prádlo a především neblaze ovlivnit životní prostředí. Rozklad enzymů a další složky jako barviva a aromatické látky zatěžují vody a čistící odpadní kaly. Na dnešním trhu seženete i velké množství ekologických produktů, nicméně v tomto případě zase odrazuje jejich cena. My vám ale poradíme, jak tuto patálii vyřešit a vyrobit si účinnou, šetrnou a zcela přírodní domácí aviváž za pár korun.

Potřebujeme:

Potřebujeme:

Ocet

Vodu

Esenciální olej dle vlastního výběru

Láhev na namíchaný přípravek

Postup:

1

Postup je opravdu velmi jednoduchý a nezabere ani deset minut. Připravenou nádobu nejprve důkladně vymyjeme a osušíme. Následně ji do poloviny naplníme octem a dolijeme obyčejnou vodou. Promícháme a nakonec přikápneme několik kapek esenciálního oleje, který prádlo provoní a zneutralizuje kyselý pach octa. Esenci můžete vybrat dle vlastního uvážení, od klasické relaxační levandule, přes romantickou růži až po svěží pomeranč či citronovou trávu.

Před praním nalijte zhruba půl hrnku směsi rovnou do bubnu pračky nebo do zásobníku na aviváž. Ocet, naopak od klasických aviváží, čistí buben pračky od vodního kamene a pomáhá tak vaši domácnost udržet funkční a čistou.

1

2

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti