NÁVOD: Vyrobte si rukavice ze starého svetru

Podzim pomalu přechází v zimu, dny se krátí a dlouhé víkendové procházky přírodou i městem vyžadují stále větší dávku odhodlanosti a teplého oblečení. Ruce jsou jednou z nejčastěji a nejdéle odhalených částí těla a ať už postáváme na autobusové zastávce, nebo neseme tašku plnou ingrediencí na výbornou večeři, místo prstů jako bychom měli rampouchy. Mnoho lidí především sedavého zaměstnání mívá zároveň velký problém se špatným prokrvováním nervových zakončení, a tak mají prsty nohou i rukou neustále studené, což v konečném důsledku vyvolává pocit chladu po celém těle. Tak nemrzněte a vyřešte to jednoduše – spíchněte si rukavice!

Někdo si oblibuje rukavice prstové, někdo radši palčáky. Všechny typy mají své klady i zápory a taktéž se hodí pro jinou příležitost. V prstových rukavicích se sice lépe manipuluje, palčáky jsou ale nesmrtelnou klasikou a společný prostor umožňuje prstům předávat si navzájem tepelnou energii. A pokud vám šatník přetéká starým, nenošeným oblečením, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou a z některých teplých kusů si stylové palčáky během chvíle sami vyrobit.

Tento návod je skvělým tipem jak pro manuálně zručné ostřílené švadleny, tak i pro nadšené a zapálené začátečníky. Výběr materiálu je čistě na vás, myslete však na to, že čím teplejší, tím lepší. Nejlépe tak tedy fungují staré svetry, ale pozor na pletené s velkými oky – jelikož je vše upleteno z jednoho kusu vlny a vy nastříhaný materiál kvalitně nesešijete, rukavice se vám při prvním natažení rozpadnou. Pokud jste opravdu hodně zdatní, můžete udělat rukavice dvojvrstvé, nicméně stejně dobře poslouží i klasické tenké. Tak s chutí do práce a ať ruce nestudí!

Potřebujeme:

Potřebujeme:

starý svetr

nůžky

jehlu a nit (nebo šicí stroj)

papír A4

fixu

 

Postup:

Aby nám rukavice padly co nejlépe, připravíme si mustr podle vlastní ruky. Na papír položíme dlaň i s kusem předloktí a ruku s prsty obtáhneme fixou. Po každé straně necháváme cca půl až jeden centimetr, aby zbyl dostatečný prostor pro steh. Svetr obrátíme na ruby a vystřižený papírový obrys překreslíme na látku. Pokud začneme s obkreslováním vespod, lem svetru vytvoří pěkné a pevné zakončení rukavic.

koláž postup

Svetr stříháme ve dvou vrstvách a pro každou ruku zvlášť. Když máme vystřiženo, sešijeme dva a dva kusy k sobě po celé délce obvodu, kromě spodního švu svetru, kudy se do rukavic bude strkat ruka. Pokud neovládáme šicí stroj, šijeme ručně drobným stehem a necháváme dostatečný prostor od okraje, aby se pletenina nevypárala.

Když máme došito a zapošito, obrátíme obě rukavice lícem nahoru a můžeme v nich rovnou vyrazit ven!

final

Témata:

Doporučujeme

NÁVOD: Vyrobte si rukavice ze starého svetru
Další
TV žrouti