Podívejte se na místa, kde zemská energie vyvěrá na povrch

Gejzíry – nejspíš si s nimi spojíme zemi ohně a ledu Island. Ale věřili byste, že je najdete i u nás? To když se vypravíte do unikátní přírodní rezervace Soos na sever od Františkových Lázní. Je to oblast ve střední Evropě výjimečná, místo vyschlého slaného jezera. Dnes je z něj rozsáhlé rašeliniště s dozvuky vulkanické činnosti v podobě mofet, výronu suchého CO2. Vyvěrá tu také minerální Císařský pramen. A ať se už jedná o gejzír islandský nebo český, vždy vzniká stejným způsobem. Voda ze zemského povrchu, která prosakuje až k horninám zahřívaným magmatem, se tak ohřeje na bod varu. Tím se rychle mění v páru a zvětšuje objem. Na povrch je pak vytlačována voda pod velkým tlakem. Tento úkaz je spojen s místy s vulkanickou činností.

Gejzíry jsou tedy díky svému energetickému potenciálu využitelným obnovitelným zdrojem, který zpracovávají geotermální elektrárny. Přestože se využití geotermální energie omezuje jen na místa, kde je jí dostatek, např. na již zmíněném Islandu, může pro ně mít velký význam. Uvádí se, že na Islandu se geotermální energie podílí z 85 % na vytápění zdejších domácností, veřejných budov, dále bazénů a skleníků, používá se na vyhřívání chodníků a pěstování tropického ovoce. Z geotermální energie těží i USA, Británie, Švédsko, Švýcarsko, Německo, Francie, Nový Zéland, a dokonce i Česká republika.

Slovy Paula Coelha bychom snad ještě podotkli: „Buď jako gejzír, který překypuje, ne jako kašna, která jen zadržuje vodu.“ Následující fotografie nejkrásnějších gejzírů světa jsou tohoto trefného přirovnání důkazem.

Další
Anketu Strom roku 2017 vyhrál ořešák z Kvasic