Nejrychlejší motorka na světě jezdí na elektřinu

motorka
Elektromotorka Lightning LS-218 přináší do motorkářského světa zcela novou kvalitu. Je tichá, bez emisí a navíc extrémně silná. foto: Lightning Motorcycle

Pomyslným americkým protipólem italské elektromotorky Energica EGO je Lightning LS-218. Tým inženýrů, mechaniků a elektrotechniků se v domácí Kalifornii vývojem elektromotorek zabývá už od roku 2006.

Slunné počasí Kalifornie, tamní všudypřítomný inovátorský duch i touha po adrenalinových zážitcích přivedli Richarda Hatfielda, zakladatele firmy Lightning Motorcycle, k nápadu postavit supersilnou elektrickou motorku.

Ztělesněním tohoto nápadu je právě Lightning LS-218. Maximální rychlost stroje je 351 km/h. S výkonem 150 kW a hmotností 225 kg při točivém momentu 228 Nm jde o skutečně „pekelnou mašinu“.

V roce 2013 vytvořili firemní jezdci s předchůdcem výrobní verze LS-218 rychlostní rekordy na slavných pláních Bonneville, kde se odehrává mimo jiné část slavného motorkářského filmu V zajetí rychlosti. A běžně se tam pořádají rychlostní zkoušky nebo pokusy o rekord.

Těch několik málo novinářů, kteří měli dosud možnost si elektromotorku Lightning LS-218 vyzkoušet, si většinou muselo při popisu svých zážitků pomáhat nemalým množstvím dobře míněných vulgarismů. Z 0 na 100 km/h zvládne pod tři vteřiny.

Zrychlení, které elektromotorka již od nulových otáček nabízí, je nesrovnatelné s jakýmkoliv motocyklem poháněným spalovacím motorem. Navíc je výrazně snazší i zatáčení, protože elektromotor stroje obsahuje pouze jednu pohyblivou část, čímž se výrazně snižuje setrvačnost.

Elektromotorku LS-2018 pohání kapalinou chlazená lithium-iontová baterie s napětím 380 V. V základu je k dispozici v kapacitě 12 kWh, kdy ujede při dálničních rychlostech až 160 km. Ve 20 kWh verzi ujede téměř 300 km na jedno nabití.

Jediným problémem může být ve výsledku cena. Základní verze s 12 kWh baterií vyjde v přepočtu na téměř 1 milion korun. To je zhruba třikrát víc, než kolik stojí podobně výkonné klasické motorky se spalovacím motorem.

Témata:

Doporučujeme

Další
Novinky v elektromobilitě dle největšího amerického autosalonu. Podívejte se na to nejzajímavější z NAIAS