Nekupujte ozdoby na stromeček, vyrobte si vlastní

Zdobení stromku, jak jej známe dnes, pochází ze staré německé tradice a v dřívějších dobách se provozovalo především v řemeslných a cechovních domech jako symbol soudržnosti. Do soukromých obydlí se dostává až v polovině 17. století a tato krásná tradice zůstává dodnes téměř bez obměny, až na neuvěřitelné množství nejrůznějších ozdob, světýlek, hvězd a svíček. Nesmíme ovšem zapomínat, že největší radost vždy přináší ozdoba vyrobená vlastnoručně a z lásky.

Většina z nás jistě zná staré dobré recepty, jako jsou sušené plátky pomerančů a jablek, šišky zavěšené na háčku či vánoční řetěz z navlékaného popcornu. Dnes si ovšem ukážeme originální a jednoduchý návod, díky kterému dokážou šikovní rodiče i ratolesti ozdobit celý stromeček ručně tvořenými ozdobami během dvou hodin. Buďte kreativní a zapojte fantazii, nezapomínejte, že hranice představivosti neexistují. Výroba jedné papírové koule nezabere ani deset minut a všechen potřebný materiál naleznete v každé vybavenější domácnosti. Můžete použít jakýkoli papír vyšší gramáže, nicméně ve světle svíček nejlépe působí barevný či klasický pauzovací papír.

ozdoby

Budete potřebovat:

drát o průměru cca 1 mm
korálky na ukončení ozdob
obyčejné či pauzovací papíry nejrůznějších barev
kleštičky
nůžky
pravítko
tužka

 

Postup:

ozdoby

Na papír si narýsujeme 6 pruhů širokých cca 2 cm. Všechny pruhy poté ustřihneme.

 

ozdoby

Složíme je na hromádku a přehneme napůl, abychom věděli, kde se zhruba nachází jejich střed.

 

ozdoby

Uštípneme si drátek dlouhý cca 10 cm.

 

ozdoby

Na jeden konec navlékneme korálek a zahnutím drátku předejdeme sjetí korálku. Na druhý konec postupně napichujeme jednotlivé pruhy papíru tak, aby je drátek protínal vždy ve středovém přehybu. Když máme všechno navlečené, bereme jeden pruh po druhém a jeho konce opět napichujeme tak, že nám vznikají jednotlivé půlkruhy. Pruhy neberte postupně, ale spíše náhodně, ozdoba tak nabyde lepšího tvaru.

 

ozdoby

Když máme kouli hotovou, nahoru opět navlečeme korálek, drátek zahneme, čímž vytvoříme očko pro háček na zavěšení.

 

ozdoby

Takto vytvořené ozdobičky už jen stačí zavěsit na stromek, zapálit svíčky a užít si té pravé vánoční atmosféry.

Témata:

Doporučujeme

Další
Malé nenasytné očičko