Tohle kolo čistí města od smogu

kolo-vzduch
Elektrokolo APB, které aktivně čistí vzduch kolem sebe, vymysleli v Bangkoku. (foto: Lightfog)

Koncept APB neboli „Air-Purifier Bike“ navrhlo bangkokské designové studio Lightfog. Jeho zaměstnancům se už nejspíš zajídá prodírat se každý den znečištěnou metropolí plnou smogu a prachu. A tak vymysleli elektrické kolo, které zároveň slouží jako filtr vzduchu.

Funguje to celé docela jednoduše. Vpředu na řídítkách je umístěn velký filtr, který při jízdě vtahuje znečištěný vzduch a smog. Pomocí prachového filtru jej očistí o pevné prachové částice a odstraní také oxid uhličitý. Čistý vzduch pak kolo vypouští zpět do okolí. Dokonce, i když kolo zaparkujete např. ve stojanu, může díky baterii čistit vzduch dál.

Zároveň jsou v rámu kola umístěny speciální materiály, které fungují podobně jako fotosyntéza v rostlinách a za pomoci integrované baterie (využívané primárně k pohonu elektrokola) vyrábějí čistý kyslík. Tím zlepšují kvalitu vzduchu v daném místě.

Jestli vám to celé zní tak trochu jako science fiction, tak samozřejmě máte pravdu. Jde zatím skutečně jen o designový návrh, koncept a nápad. Je ale natolik originální, že se za něj studiu Lightfog podařilo získat prestižní designové ocenění Reddot Design Award 2013.

V Asii představují jízdní kola dodnes jeden z klíčových dopravních prostředků. Díky obrovskému rozmachu elektrokol se tato klasická jízdní kola postupně mění v elektrokola, a tak není divu, že průmysloví designéři pro ně hledají i další nová uplatnění, než je jen prostá doprava lidí nebo nákladu.

Elektrokola dnes představují obrovský byznys na celém světě. V Evropské unii se v roce 2012 podle odhadů prodalo kolem 850 000 elektrických kol. Evropa tak leží někde na půl cesty mezi USA, kde prodeje dosáhly ve stejném období pouze asi 160 000, a Čínou, kde se jich prodá hodně přes 20 milionů kusů ročně.

Témata:

Doporučujeme

Další
Posíláme kamiony na cestu za nižšími emisemi. Dojedou tam?