Nevyhazujte kartony, můžete si z nich vyrobit labyrint nejen pro děti

Ať už jdeme do druhé třídy či svědomitě platíme důchodové pojištění, alespoň malý kousek dětské duše zůstává ukrytý hluboko v našem srdci. Vynalézavost a láska ke hře podporuje naši přirozenou zvědavost, a neustále tak procvičuje mozek, reflexy a bezprostřední reakce. Takovýchto zábavných her seženete v hračkářství bezpočet, nicméně zapojit svou kreativitu a zručnost a vytvořit si vlastní podle konkrétních představ žádná koupená nenahradí.

Na výrobě této hry je nejlepší, že k tomu nepotřebujete shánět absolutně žádný materiál a poměr námaha, cena a výsledek stojí za to. Velký klad zároveň představuje možnost využití již recyklovaného odpadového kartonu, který nelze dále zpracovávat, a alternativní využití je jeho jedinou možnou šancí. Pokud doma nic podobného neskladujete, hodit se může jakákoli stará lepenková krabice (například od bot či spotřebičů). Těm, kteří nevlastní silikonovou pistoli, postačí jakékoli rychlé lepidlo, nicméně dbejte na dobu schnutí (jakmile zvolíte dlouho schnoucí lepidlo, strávíte nad výrobou bludiště neúměrně času).

Při rozvrhování cesty kuličky, děr a bariér berte ohled především na věk potenciálních hráčů, podle něhož snadno určíte úroveň složitosti. Dírky musí být dostatečně velké a cesty stejně tak široké (aby kulička mohla cestou bez úhony projít, ale i propadnout dírou). Velikosti a složitosti se meze nekladou, vše závisí jen na vaší zručnosti a vynalézavosti.

labyrint

Potřebujeme:

dostatečně velký karton, lepenku, či papírovou krabici
řezák
nůžky
silikonovou pistoli
tužku
fixu
pravítko
kuličku

Postup:

labyrint

Z kartonu si uřízněte dvě stejně velké hrací plochy a co nejdelší pruhy široké cca 5 cm. Pokud máte například krabici od bot, použijte víko a spodek krabice a na pruhy podélně rozřezejte zbytek stěn.

 

labyrint

labyrint

Přímo na krabici si rozvrhněte cestu, kterou by kulička měla procházet (bariéry a dírky). V místech děr karton propíchejte nůžkami a následně dostříhejte. Stejně tak udělejte i cíl.

 

labyrint

Když máte všechny díry hotové, podlepte druhým dílem hrací plochu, aby kulička nepropadala na zem a dala se z pastí snadno vyklepnout zpět do hry.

 

labyrint

Z pruhů papíru si nejprve pomocí silikonové pistole vytvořte zábradlí kolem dokola celého hracího pole. Pokud užíváte krabici od bot, vezměte víko a mantinely již máte hotové.

 

labyrint

Zbylé pruhy použijte na vytvoření bariér. V bodě lomu nemusíte karton vždy ustřihnout, stačí, když ho podle prvotního nákresu ohnete a posléze silikonem přilepíte.

labyrint

Témata:

Doporučujeme

Další
TV žrouti