Nízkonákladové ekologické bydlení, které si můžete stáhnout z webu

Kombinace elegantního minimalistického designu a využití ekologicky šetrných materiálů patří mezi hlavní stavební kameny moderní architektury. Tím se řídí i nízkonákladový dům, vystavěný ve francouzském městečku Baccarat, jehož plány jsou navíc volně přístupné na webu.

1

Za návrhem domu stojí tým francouzské architektonická společnost Studiolada pod vedením Christopha Aubertinema. Ten dostal za úkol navrhnout a postavit vzhledný moderní nízkoenergetický dům s co nejnižšími pořizovacími náklady. Z tohoto důvodu sáhli tvůrci domu po dřevě jako základním stavebním prvku domu. Mimo to je dřevo materiálem, který při stavbě domu zatěžuje přírodu jen minimálně. Dřevo zde nalezneme prakticky všude, od podlah, přes stěny až po strop. Dokonce i tepelná a zvuková izolace ve stěnách je tvořena celulózou a dřevěnými vlákny. Pro snížení biologické stopy způsobené výstavbou domu pocházelo navíc veškeré použité dřevo z nedaleké pily. Nesmíme ale zapomínat na fakt, že vedle dřeva byly použity i jiné tradiční materiály. Například pro zpevnění celé stavby byly využity prefabrikované betonové prvky, namontované mezi dřevěnými nosníky, a střecha je pokryta vlnitým plechem, který nahradil i vnější fasádu domu.

E.ON RÁDCE: JAK DOSÁHNOUT ÚSPORY ENERGIE

1

Díky všem těmto úsporným a ekologickým řešením se náklady na výstavbu snížily domu zhruba na 1 250 € za m2 (cca 32 500 Kč), což je na francouzské poměry nevídaně málo. Dům přitom působí i přes své nízké pořizovací náklady honosně a elegantně. To platí zejména o interiéru, který zaujme především díky množství přítomného dřeva a netradičnímu řešení rozdělení prostor.

22

Každý, kdo by si chtěl podobný, nebo dokonce stejný dům postavit, navíc výrazně ušetří i za jeho projekt. Studiolada se totiž rozhodlo celý plán vystavit na svém webu volně ke stažení v tzv. open-source licenci. Díky tomu, že veřejnost může nakládat s tímto projektem dle svého uvážení, se Studiolada snaží sledovat možná vylepšení svého původního projektu, která by mohla využít při stavbě dalších nízkonákladových domů.

E.ON RÁDCE: JAK DOSÁHNOUT ÚSPORY ENERGIE

3

4

Plánek

Témata:

Doporučujeme

Další
Slyšíte elektřinu?