Nový chladící kontejner umí využít kinetickou i solární energii

Přeprava zboží podléhajícího zkáze, tedy ovoce, zeleniny, masa a dalších, představuje nemalý energetický problém. Nejde pouze o samotnou dopravu, ale také o vytvoření a udržení správné teploty.

Při přepravě potravin je nutné vytvořit umělou ochrannou atmosféru. Ta se na celoročním provozu takto upraveného kamionu podepíše produkcí v průměru 50,5 tun emisí oxidu uhličitého navíc.

Co s tím? Pokud bychom si odřekli luxus chladicího boxu, zboží neuchráníme rozkladu ani na zlomku původní trasy. Pro zemědělce by to znamenalo naprostou ekonomickou katastrofu

Myšlenka lokálního či regionálního prodeje je sice hezká, ale v praxi globálního světa jen těžko realizovatelná. Existuje nicméně ještě jedna alternativa, šetrná k životnímu prostředí. Vymyslely ji chytré hlavy z mexické průmyslové skupiny ISA Tracto C. 

Ta začala vyrábět (prozatím jsou na dvou plně funkčních prototypech) energeticky soběstačné a nezávislé přepravní kontejnery. K procesu chlazení využívají sluneční a kinetickou energii. Díky jejich využití se cena přepravy zboží podléhajícího zkáze skokově snižuje o 30 %.

Kamion vozící chladící kontejner spotřebuje za rok provozu okolo 20 000 litrů nafty právě jen na provoz chladicího systému. Kontejner navržený lidmi z ISA Tracto C nespotřebuje ani litr paliva. 

V jeho dvojitém obalu totiž cirkuluje chladící médium, které se aktivuje pohybem vozu. Na jeho střeše jsou pak solární panely.

„Úspora paliva a emisí, zefektivnění a vyčištění celého přepravního procesu může mít zásadní dopad na cenu zboží i stav životního prostředí,“ tvrdí Nayeli Flores Huerta, manažerka a vedoucí celého projektu. 

Průtočný systém s chladicí tekutinou umožňuje tepelnou výměnu mezi solárními panely a zabraňuje i jejich přehřívání. Panely jinak dobíjejí baterie chladicích boxů pro případ, že vůz nehybně stojí.

Chladicí systém je schopen pracovat v rozmezí od +20 °C do –20 °C. Už nyní ale pracuje firma na chladicí jednotce s větším rozsahem. Dalším zamýšleným krokem je totiž nabídka boxů farmaceutickým společnostem. Ani ty si totiž nemohou dovolit převážet své produkty bez umělé atmosféry.

Témata:

Doporučujeme

Další
6 „zaručených“ rad ke snížení spotřeby, které opravdu nefungují